main logo

سر فصل مطالب

مخزن کامپوزیت براساس تکنولوژی متریال، ساخت و نوع کارکرد به دسته های مختلف مخزن SMC ، مخزن GRP ، مخزن FRP تقسیم می‌شود. مخزن جی آر پی یا فایبرگلاس منبعی مدولار و یا استوانه ای تولید شده از مواد پلاستیکی تقویت شده با فیبر شیشه، تحت حرارت و فشار که جهت ذخیره و نگهداری آب و سیالات شیمیایی می باشد.

مخزن GRP (فایبرگلاس، کامپوزیتی) چیست؟

مخازن grp بر اساس یکسری لایه و الیاف شیشه ای طراحی شده است که باعث ایجاد استحکام در این مخازن میشود، با توجه به قابلیت های مخازن grp می تواند به خوبی فرآیند تصفیه سازی را انجام دهد. طراحی مخزن جی آرپی براساس استاندارهای خاص و با مقاومت بالا در برابر خوردگی ساخته می شود. این نوع مخزن ها جز مخزن های تاثیر گذار در بخش های مختلفی همچون نیروهای جاذبه مانند زلزله، عوامل تحت فشار چه فشار های خارجی و چه فشارهای داخلی، شرایط جوی و.. می باشد.

منبع آب جی آر پی (Glass Reinforced Plastic)

مخزن آب شرب جی آر پی با توجه به تنوع بالای مخازن آب شرب، مخازن و مخازن آتش نشانی گزینه های متعددی در انتخاب منبع می تواند موثر باشد. سه پارامتر بسیار مهم، حجم مخزن آب ، فضایی که مخزن در آن قرار می گیرد و زمانی که کارفرما جهت ساخت مخزن دارد میباشد. در صورت داشتن فضای کافی مخازن پلی اتیلن از جمله ارزانترین مخازن و کاربردی می باشند.

مخزن آب شرب جی آر پی
مخزن آب شرب جی آر پی گروه سازه های آبی پیور آکوا

پیورآکوا تولید کننده انواع مخزن جی آر پی GRP، مخزن اس ام سی SMC، مخزن اف آر پی FRP

مخازن آب GRP یا مخازن آب پلاستیکی تقویت شده با شیشه، اکنون پیشروترین واحد استاندارد نگهداری آب در صنعت است که در حال حاضر در بازار یافت می شود. مخزن جی آر پی با توجه به طراحی سبک، محکم و در عین حال قابل اجرا از فایبرگلاس، ذخیره سازی ایمن آب را بدون خطر خوردگی یا آلودگی باکتری ها فراهم می کنند.

به علاوه، با توجه به نوع ماده اولیه به کار رفته در تولید این نوع از مخازن، در برابر دمای محیط و آب و هوای نامناسب نیز مقاوم هستند، به این معنی که این مخازن با گذشت زمان تخریب نمی شوند. این مواد همچنین باعث انعطاف پذیری مخازن آب می شوند، بدین معنا که می توانند در هنگام تولید برای دسترسی در مکان ها یا نیازهای خاص سازگار شوند.

مخازن آب GRP یا مخازن آب پلاستیکی تقویت شده با شیشه
مخازن آب GRP یا مخازن آب پلاستیکی تقویت شده با شیشه

روش‌های ساخت و تولید منبع آب جی آر پی پیش ساخته پیور آکوا

روش SMC یا Sheet Molding compound 

مخزن GRP پیش ساخته (Sheet Molding Compound) یا SMC نوع جدیدی از مخازن است که ساخته شده از نوعی پلاستیک تقویت شده با شیشه است که ترکیبی از رزین پلی استر اشباع نشده همراه با مواد تقویت کننده، مواد پر کننده و فیبر شیشه است. مخزنSMC یا مخازن مدولار به صورت پیش ساخته بوده و در محل پروژه و در ابعاد خاص نصب می گردند.

مخزن های SMC ماژولار از پنل های پیش ساخته با ابعاد یک متر در یک متر تشکیل می شود. مزیت اصلی این مخازن قایلیت نصب سریع و در ابعاد بسیار بزرگ می باشد. از این مخزن ها بیشتر برای ذخیره سازی آب در حجم های بالا استفاده می شود.

مخزن آب پیش ساخته محتویات آن را از گرما و سرمای شدید محافظت می کند و در نتیجه از شدت بیش از حد نوسانات دما، که باعث افزایش خطر رشد باکتری ها می شود، می کاهد. برای جلوگیری از رشد جلبک ها و باکتری ها، دما در مخزن آب باید تا حد ممکن پایین و زیر ۲۰ درجه سانتی گراد نگه داشته شود.
برشهای پیش ساخته استاندارد با محل های تعبیه شده جهت جای دادن اتصالات مخزن برای انواع مخازن سفارشی و استاندارد ارائه شده است. در صورت نیاز، می توان برش ها را مطابق مشخصات درخواستی مشتریان انجام دهیم.

این مخازن آب عایق بندی شده می توانند بدون نیاز به محفظه اضافی در محیط داخل یا خارج قرار بگیرند.

روش BMC یا Bulk Molding Compound

Bulk Molding Compound روشی است که در آن خمیری شامل مواد فایبرگلاس و پلیمری، با فشار به قالب تزریق شده و در نتیجه مخازن GRP ساخته می شوند.

موارد كاربرد مخازن GRP

طیف گسترده ای از کاربردها با استفاده از این مخزن ها ارائه می شوند. معمول ترین نوع مصرف استفاده به عنوان منبع ذخیره آب است، بنابراین هم صاحبخانه ها و هم شرکت ها می توانند با توجه به نیاز خود از آنها بهره برند. موادی که مخازن GRP از آنها ساخته شده اند به آنها اجازه می دهد تا در سطح تخصصی با شرایط سازگار و تولید شوند تا برای ذخیره مواد شیمیایی در یک محیط امن و کنترل شده برای محل کار قابل استفاده باشند.

با ورود کامپوزیت ها یا رزین های تقویت شده با الیاف شیشه ( GRP) به حوزه مخازن، کاربردهای گسترده ای برای آنها تعریف گردیده است. امروزه مخزن جی آر پی به صورت گسترده در صنایع مختلف جهت نگهداری سیالات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی مخزن کامپوزیت GRP می تواند جهت نگهداری یا فرآیند آب، اسید، قلیا، آب نمک، ترکیبات آلی و مشتقات نفتی مورد استفاده قرار گیرند.

 • انعطاف پذیری و سفارشی سازی طراحی

مخازن آب GRP با توجه به موادی که از آنها ساخته شده اند، کاملاً قابلیت تنظیم دارند. بسته به نیاز مشتری می توان آنها را تقریباً به هر شکل و اندازه تولید کرد. رنگ مخازن نیز به دلخواه مشتری قابل تنظیم است، این ویژگی کاربردی جهت تشخیص نوع ماده ذخیره شده در مخزن از روی رنگ آن است. سفارشی سازی رنگ، امکان شناسایی فوری محتوای مخازن را از روی رنگ فراهم می کند.
این سطح از سفارشی سازی برای مصرف کننده به این معنی است که این مخازن به جای گیر افتادن در سناریوی “یک اندازه متناسب با همه” می توانند به طور خاص برای نیازهای یک شرکت تولید شوند، نه اینکه شرکت مجبور باشد روند کار و محیط خود را بر اساس مخازن تنظیم کند.

 • دما و ذخیره سازی

وقتی صحبت به آب و ذخیره مواد می رسد آرامش خاطر به معنای همه چیز است! حفظ دما در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد در یک مخزن آب باعث می شود خطر رشد باکتری ها تا حد زیادی کاهش یابد. با عایق بندی مخازن GRP ، می توان آب را در یک محدوده دمایی حفظ کرد، یعنی می توان از رشد موجودات نامطلوبی مثل جلبک و باکتری در منبع جلوگیری کرد. بسته به نیاز مصرف کننده می توان عایق را در ضخامت های مختلف تهیه نمود، اما به طور کلی ضخامت عایق حدود ۲۵ تا ۱۰۰ میلی متر است. مخزن ایده آل مخزنی است که بدون نگرانی در مورد استاندارد بهداشتی محتویات ذخیره شده، بتوان آن را خریداری، نصب و به حال خود رها کرد!

 • تولید کنندگان

ما در شرکت سازه های آبی با برند پیورآکوا به عنوان یکی از تولید کنندگان پیشرو مخازن آب GRP در حال حاضر، با سال ها تجربه در صنعت، شرکتی هستیم که در سراسر ایران راه حل های ایمن ذخیره سازی آب و مواد شیمیایی را ارائه می دهیم. اطلاعات بیشتر در مورد مخازن آب GRP و خدماتی که ما ارائه می دهیم را می توانید با صحبت با کارشناسان تصفیه آب صنعتی پیورآکوا به دست آورید.

كاربرد مخازن GRP
كاربرد مخازن GRP

عوامل موثر در قیمت مخازن جی آر پی

قیمت گذاری مخزن GRP بر اساس طراحی، درجه حرارت مورد استفاده در هنگام کار، حجم، نوع مخزن و فشار کارکردی انجام می شود. بعد از انجام آنالیزهای مربوط به طراحی و میزان حجم مواد مصرفی و نحوه فرآیند تولید و هزینه های جانبی قیمت گذاری می گردند.
مخازن جی آر پی با توجه نوع فرآیندی که طی آن تولید می شوند، قیمت های متنوعی دارند. قیمت مخازن GRP تولید شده با استفاده از فرآیند SMC با روش BMC متفاوت است.

ساخت مخزن GRP

این مخازن با توجه به طرح مورد نظر مشتری در اشکال مختلف قابلیت ساخت دارند. مخزن GRP می تواند با استفاده از رزین های پلی استر یا وینیل استر تولید شوند. با توجه به نوع سیال و درجه حرارت کارکرد، رزین مورد استفاده و الیاف انتخاب می گردند. برای ساخت مخزن جی آر پی از دو روش SMC و BMC استفاده می شود.

روش SMC (Sheet Molding Compound)

مواد به کار رفته در روش SMC شامل مخلوطی از مواد گرماسخت یا ترموست، الیاف شیشه تقویت کننده، کاتالیزور، رنگدانه ها، پرکننده ها، تثبیت کننده ها، عوامل آزاد کننده و تغلیظ کننده ها است.
در این روش ابتدا قالبی فولادی برای تهیه پنل ها به شکل مورد نظر نیاز ساخته می شود. سپس مواد اولیه به صورت ورقه ای داخل قالبی با دمای تقریبی ۱۵۰ درجه سانتی گراد قرار داده می شوند. تحت فشار تقریبی ۱۰۰۰ تن در مدت زمان تقریبی ۶۰۰ ثانیه، قطعه ای ورقه ای شکل با لبه های برآمده جهت اتصال پنل ها به یکدیگر، به ضخامت تقریبی ۱۰ میلیمتر تولید می شود. با قرار دادن این قطعات در کنار یکدیگر در محل دلخواه می توان مخازن آب مسقف با ابعاد از یک تا ۲۰۰۰۰ متر مکعب ( بیست میلیون لیتر ) تولید کرد.
مزیت ساخت مخازن به روش SMC به شرح زیر است:
• پایداری خوب، مقاومت حرارتی عالی.
• بهترین ظاهر با بافت یکنواخت.
• نگهداری عالی محتویات در محیط های سرد و گرم.
• مناسب برای استفاده در فضای باز، مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش و رطوبت

روش BMC

در قالب BMC از خمیری شامل مواد فایبرگلاس و پلیمری، پرکننده های مختلف، کاتالیزورها، تثبیت کننده ها و رنگدانه ها استفاده می شود.
این فرآیند مخازنی با مقاومت بالا را در اندازه های بسیار متنوع تولید می کند. بسته به کاربرد مخازن خصوصیات ضروری برای استفاده از آنها مثل ابعاد مخزن، مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر مواد دی الکتریک قوی، مقاومت در برابر خوردگی، لکه و پایداری رنگ مهندسی و برنامه ریزی می شوند.

سپس قالبهای فلزی همسان در یک ماشین قالبگیری هیدرولیکی نصب می شوند. مواد به صورت دستی یا رباتیک در قالب قرار می گیرند. درب قالب بسته می شود و سپس تحت فشار بالا قرار می گیرد. زمان لازم برای ساخت قالب از یک تا پنج دقیقه بسته به اندازه، قطر مخزن و ضخامت آن متغیر است. با این روش مخازن رنگی را نیز می توان با رنگ های سفارشی تولید کرد.

موارد كاربرد مخازن جی آر پی

با ورود کامپوزیت ها یا رزین های تقویت شده با الیاف شیشه ( GRP) به حوزه مخازن، کاربردهای گسترده ای برای آنها تعریف گردیده است. امروزه مخزن جی آر پی به صورت گسترده در صنایع مختلف جهت نگهداری سیالات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی مخزن کامپوزیت GRP می تواند جهت نگهداری یا فرآیند آب، اسید، قلیا، آب نمک، ترکیبات آلی و مشتقات نفتی مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای مخازن آب جی آر پی پیورآکوا

ما در شرکت تصفیه آب صنعتی پیورآکوا در ساخت GRP تخصص داریم که بالاترین کیفیت را در مخازن ذخیره آب به مشتریان خود ارائه دهیم.
پلاستیک تقویت شده با شیشه (GRP) با ویژگیهای منحصر به فرد خود برای ساخت مخازن ذخیره آب ایده آل است. از مزایای انتخاب مخازن جی آر پی می توان به وزن سبک، مقاومت بالا، بدون خوردگی، نصب و حمل و نقل آسان، هزینه نگهداری کم، عمر مواد طولانی و صرفه جویی در هزینه ها اشاره کرد.

مخازن آب GRP مقاوم در برابر خوردگی

مواد GRP راه حلی ایده آل برای مخازن ذخیره آبی است که در محل هایی نصب می شوند که باید در برابر آب و هوا مقاوم باشند. این مخازن در مقایسه با فولاد که دارای مقاومت کمی در برابر خوردگی است، به خوبی می تواند در برابر آب و هوای بسیار تهاجمی (سرد / گرم) مقاومت کنند. مخازن آلومینیوم نیز در معرض خوردگی هستند و نیاز به پوشش دارند. GRP اما، به خوبی توان مقاومت در برابر خوردگی در برابر مواد شیمیایی و فاضلاب را دارد.

GRP ماده ای بسیار مقاوم در برابر ضربه و تنش

مقاومت GRP در برابر ضربه و تنش بسیار بیشتر از پروفیل های آلومینیومی و فولادی معادل است. جی آر پی علیرغم سبکی، عملکرد تامل برانگیزی نسبت به وزنش را ارائه می دهد. نسبت بالای شیشه به رزین که در فرمولاسیون پیشرفته فنی ما استفاده می شود، کیفیت محصولات GRP ما را از نظر عملکرد نسبت به محصولات سنتی بسیار بالاتر می برد. فولاد برای رسیدن به مقاومت بالا از نظر وزنی سنگین می شود و آلومینیوم نیز این ویژگی را ارائه نمی دهد، و دارای مقاومت کمی است.

وزن سبک جی آر پی و هزینه تولید، نصب، و حمل و نقل پایین تر

مواد GRP به دلیل وزن سبک، گزینه های کم هزینه ای هستند. این مواد حدود ۷۰٪ تا ۸۰ ٪ سبک تر از فولاد اند، در نتیجه هزینه حمل و نقل آنها به طور چشمگیری کاهش می یابد. زیرا برای بارگیری و حمل و نقل تجهیزات سنگین لازم نیست. GRP را می توان به راحتی از کارخانه به محل دیگر جا به جا کرد و هزینه های کلی نصب را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

مخزن جی آر پی - مخزن جی آر پی پیورآکوا
نگهداری مخرن جی آر پی

طول عمر GRP ۲۵ سال است، با ویژگی مقاومت بالا در برابر خوردگی، کاملا بی نیاز از هر گونه هزینه اضافی برای نگهداری است. در مقایسه با فولاد و آلومینیوم که در همان مدت عمر GRP می توانند بارها زنگ زده، نیاز به روکش یا رنگ آمیزی داشته باشند و یا از بین بروند، GRP بسیار بادوام است و در مقایسه با سایر موادی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند تحت تأثیر شرایط محیطی مختلف تغییر شکل نمی دهد.
مواد GRP، در مقایسه با فولاد و آلومینیوم که هزینه مواد اولیه کمتر اما هزینه نگهداری بیشتر و چرخه عمر کمتری دارند، با داشتن مقاومت بالا، محصولی بسیار مقرون به صرفه، با دوام و پایدار است.

انواع مخزن جی آر پی
مخازن GRP در تصفیه آب

این مخازن مزایای زیادی نسبت به دیگر مخزن ها برای استفاده در صنعت تصفیه آب دارند که از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  توانایی ذخیره آب آشامیدنی تا مدت طولانی به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی
 •  توانایی بسیار بالا در حفظ ترکیب اولیه آب به دلیل جلوگیری از نفوذ آلودگی و یون های مزاحم و عدم ایجاد جلبک
 •  قابلیت حمل و نصب سریع و آسان به دلیل سبک بودن
 • قابلیت تولید در انواع مختلف ( مانند مخازن هوایی ، روی سطح افقی ، عمودی ) و شکل های گوناگون ( مانند مخازن استوانه ای و مکعبی ) و در حجم های مختلف.
 • قابلیت استفاده دوگانه به عنوان منبع تامین آب مورد نیاز سیستم های آتش نشانی.
 • مقاومت در برابر خوردگی در صورت تغییر PH آب و تغییرات حرارتی.
 •  قابلیت شستشو با مواد ضد عفونی کننده
 •  توانایی ذخیره حجم بالای آب به عنوان تکمیل کننده سیستم تحت فشار آب شهری.
 •  طراحی و ساخت با رعایت الزامات استاندارد NFPA22 برای مناطق شهری و استاندارد NFPA1142 برای مناطق جنگلی و روستایی.
 • جایگزین مناسب برای مخازن بتنی به دلیل مقاومت بالا در خوردگی در محیط های اسیدی و بازی و همچنین نفوذ ناپذیری مخزن کامپوزیت GRP
 • امکان ساخت طبق سفارش در طراحی، انتخاب مواد اولیه مناسب و غیره.
 •  مقاومت مکانیکی و حرارتی بالا
فیلتر نانو فیلتراسیون - قیمت فیلتر های اسمز معکوس
فروش ویژه انواع آب شیرین کن
02186122469
از بروز ترین اخبار مطلع شوید

به خبرنامه هفتگی ما بپیوندید

بروز ترین اخبار و تکنولوژی های تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب

دسته بندی مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *