شرکت پیورآکوآ

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

دسته بندی‌

اشعه ماوراء بنفش( UV) - لامپ UV

سر فصل مطالب

استفاده از اشعه ماوراء بنفش لامپ یووی یکی از روش های عالی برای گندزدایی و ضد عفونی کردن آب است. لامپ uv می توان رویکرد های شیمیایی و میکرو ارگانیسم های موجود در آب را از طریق یک فرایند فیزیکی ضد عفونی کرد. باکتری ها، ویروس ها و تک ساخته ها زمانی که در معرض موج میکروب کش لامپ UV قرار می گیرند، دیگر قادر به تولید مثل و عفونت نخواهند بود.

فناوری گندزدایی با اشعه ماورای بنفش (Ultraviolet Disinfection) 

استفاده از سیستم ضد عفونی UV در تصفیه آب و فاضلاب باعث حذف میکروارگانیسم های بیماری زا و حذف اثرات نامطلوب بر محیط زیست می شود. این دستگاه در مسیر آب داخل لوله نصب می شود و همزمان با تابش، آب را ضد عفونی می کند.

نور فرابنفش ناحیه ای از امواج الکترومغناطیسی است که بین نور مرئی و اشعه ایکس قرار دارد. طول موج UV بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ نانومتر است.

راندمان گندزدایی با اشعه فرابنفش به عواملی شامل ویژگی های فاضلاب، شدت تابش فرابنفش، مدت زمان قرارگیری میکروارگانیسم ها در معرض تابش، و شکل و ساختار راکتور بستگی دارد.

انواع سیستم های گندزدایی با اشعه UV

سیستم های ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش با توجه به شدت تابش و جریان آب و فاضلاب ورودی به دستگاه به دو نوع سیستم ضدعفونی صنعتی با اشعه ماوراء بنفش و سیستم ضدعفونی اشعه ماوراء بنفش خانگی تقسیم می شوند.

نور ماوراء بنفش در اصل نوعی نور نامرئی برای چشم به شمار می رود. بخشی زیادی از الکترومغناطیس در بین اشعه X و نور مرئی را نیز در بر دارد. خورشید به میزان زیادی اشعه ماوراء بنفش ساطع میکند. اما بخش عظیمی از این نور توسط لایه اوزون جذب می گردد. این اشعه قادر است میکروارگانیسم هایی که در برابر کلر مقاوم هستند را از بین ببرد. 

نور ماورا بنفش


این طول موج بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر، می تواند یک میکروب کش عالی به شمار رود. به این صورت که قادر است به غیر فعال کردن میکروارگانیسم هایی همچون باکتری ها، تک یاخته ها و ویروس ها بپردازد. استفاده گسترده از نور ماوراء بنفش، یک روش سازگار با محیط زیست است که از مواد شیمیایی عاری می باشد. از این رو برای ضد عفونی کردن و محافظت از آب در برابر میکروارگانیسم ها، انتخابی مناسب به شمار می رود.
لامپ UV با نور ماوراء بنفش نوعی انرژی می باشد که در طیف الکترومغناطیسی یافت می گردد. ما قادر به دیدن اشعه ماوراء بنفش نیستیم. اما هر بار در معرض نور خورشید قرار می گیریم، این اشعه به سمت ما جذب می شود. در اصل اشعه UV منجر به سوختگی پوست می شود.
سیستم های ضد عفونی از لامپ های مخصوص UV استفاده می کنند که همچون تابش نور ماوراء بنفش با طول موج خاص است. که در اصل طول آن توانایی ایجاد اختلال در DNA میکروب ها را دارد. به این موج ها طیف فرکانس نیز گفته می شود.
فرکانسی که برای کشتن میکروب ها نیاز است، ۲۵۴ نانومتر است. زمانی که این نور از آب عبور می کند، تمامی موجودات زنده موجود در آب در معرض اشعه قرار گرفته و دی ان ای آنها مورد حمله قرار می گیرد. از این رو DNA آنها از نو تنظیم شده و تولید مثل آنها از بین می رود. به طور کلی لامپ UV قادر است عملکرد میکرووارگانیسم ها را با اختلال مواجه سازد.

زمانی که این میکروارگانیسم ها دیگر قادر به تولید مثل نباشند، نمی توانند باعث الوده شدن موجودات دیگری شوند که با آنها در ارتباط هستند. این فرایند ساده ترین روش ضد عفونی با لامپ UV به شمار می رود. که برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

لامپ UV  - سیستم نور ماورا بنفش
فناوری گندزدایی با اشعه ماورای بنفش (Ultraviolet Disinfection)

کاربردهای سیستم ضدعفونی با پرتو ماورا بنفش

 

 

 

لامپ UV

بدون این که نیاز به مواد شیمیایی باشد، می توان میکروارگانیسم های مضر را از بین برد. انواع آلودگی های موجود در سطح آب عبارتند از:
● کلیفرم Coliform
● ژیاردیا Giardia
● تب تیفوئید Typhoid Fever
● باکتری ها Bacteria
● فلج اطفال Polio
● وبا Cholera
● کریپتوسپوریدیوم Cryptosporidium
● آنفولانزا Flu
● ویروس ها Viruses
● کیست Cysts
● سالمونلا Salmonella
● اشرشیاکلی E.coli
● دیسانتری Dysentery
● مننژیت Meningitis
● در نهایت نیز هپاتیت عفونی Infectious Hepatitis، که در اصل یکی از زیر ساخت های قدیمی می باشد که در بیشتر شهرها، باعث آلودگی می شود. اما با استفاده از لامپ UV می توان این آلودگی را از بین برد. سیستم های UV که نور ماوراء بنفش برخوردار هستند، قادر هستند به تصفیه آب در مصارف مختلف کمک کنند. بدون این که چیزی به آب اضافه شود، تنها با اشعه ماوراء بنفش می توان به روش مقرون به صرفه ای، بیش از ۹۹.۹۹ درصد از میکروب های مضر آب را از بین برد.
اشعه لامپ UV چگونه ضد عفونی می کند؟
این روش بدون نیاز به روش شیمیایی، تنها از طریق یک فرایند فیزیکی می تواند تمامی آلودگی های آب را از بین ببرد. زمانی که ویروس ها، باکتری ها و تک یاخته ها در معرض طول موج میکروب کش UV قرار می گیرند، دیگر قابلیت تولید مثل و عفونت زایی خود را از دست می دهند.
علاوه بر آن استفاده از اشعه لامپ UV می تواند در برابر ارگانیسم های بیماری زا نیز اثر بخشی داشته باشند. از جمله عواملی که منجر به بروز بیماری هایی همچون هپاتیت، فلج اطفال، حصبه، بیماری وبا و دیگر بیماری های ویروسی، انگلی و باکتریایی می شود، می توان اشاره کرد.
از سوی دیگر نور لامپ UV قادر است آلودگی های شیمیایی همچون حلال های صنعتی، سموم دفع آفات و داروها را از طریق اکسیداسیون از بین ببرد.

لامپ UV
لامپ UV

نحوه اثر بخشی اشعه ماورا بنفش چگونه است؟

طبق تحقیقات علمی صورت گرفته، نور UV قادر است به میزان قابل توجهی لیستی از باکتری ها، ویروس ها و تک یاخته ها را غیر فعال نماید. این اشعه ماوراء بنفش، توانایی آنرا دارد که تک یاخته ها را بدون تهدید سلامت عمومی، غیر فعال کند. که از جمله مهمترین این تک یاخته ها، باید به Cryptosporidium و Giardia اشاره کنیم.
یک مزیت اساسی در ضد عفونی کردن آب، مبتنی بر کلر است. از آنجایی که این میکروارگانیسم ها، با کلر در رودخانه ها، دریاچه ها و فاضلاب رها می شوند، پتانسیل آلودگی افزایش می یابد. که این دسته از پتانسیل ها، برای دسترسی به منابع آب آشامیدنی، به همین مسئله متکی هستند.
بیشتر تصفیه خانه های خانگی آب آشامیدنی، از لامپ UV در تصفیه آب استفاده می کنند. زیرا به راحتی می توان پاتوژن های مقاوم در برابر کلر که همان تک یاخته ها هستند را غیر فعال نمود. در عین حال این اشعه باعث کاهش مصرف کلر در آب نیز می شود.

لامپ UV
استفاده از اشعه ماوراء بنفش برای ضد عفونی

مکانیسم های نگهداری UV

در صورتی که میزان دوز اشعه ماوراء بنفش از طریق نوردهی مجدد کم باشد، می تواند منجر به ترمیم بعضی از آسیب های فتوشیمیایی ناشی از اشعه بر روی بعضی از ارگانیسم ها گردد. با این وجود تحقیقات نشان داده است که پتانسیل واکنش نوری مجدد در دوز های بالاتر وجود ندارد.
در اصل نشان داده شده است که ارگانیسم هایی همچون Cryptosporidium، به دنبال تابش لامپ فشار متوسط یا کم فشار، در دوز های MJ/CM2 3 هیچ اثری از ترمیم در شرایط تاریکی و نور نشان نمی دهند. سیستم UV لازم است با دوز UV کافی باشد و اطمینان حاصل شود که به سلولهای قابل ترمیم آسیب رسانده نمی شود.
برای این که ضد عفونی مناسب تضمین شود، اندازه گیری یک سیستم باید بر اساس اعتبار سنجی صورت پذیرد. آسیبی که توسط نور لامپ UV به اسید های نوکلئیک میکروارگانیسم ها وارد می شود منجر به غیر فعال کردن آنها می گردد.
زمانی که انرژی زیاد با طول موج کوتاه، در درجه اول با سرعت ۲۵۴ نانومتر به DNA سلول ها اصابت کند، منجر به غیر فعال شدن آنها میشود. این جذب انرژی اشعه ماوراء بنفش منجر می شود که بین نوکلئوتید های مجاور، پیوند جدیدی ایجاد شود. که همین مسئله باعث تشکیل پیوند های دیمر یا دوتایی می گردد.
شایع ترین آسیب فتوشیمیایی را باید کاهش مولکول های مجاور همچون تیمین بیان کنیم. در کنار این مسئله، تشکیل دیمیر های متعدد تیمین، باعث می شود تا در DNA ویروس ها و باکتری ها تکثیر شده و از ناتوانی در آلودگی آنها جلوگیری به عمل آید.
سیستم ضدعفونی ماوراء بنفش UV چیست؟
شرکت تصفیه آب برای ضد عفونی آب از یک روش موثر استفاده می کند. سیستم ضدعفونی ماوراء بنفش یک سیستم عالی برای مقابله با آلودگی های میکروبی درون آب به شمار می رود. که با استفاده از دستگاه استریلیزاسیون انجام می شود. البته با این وجود میکروب ها باید در معرض نور UV قرار گیرند تا ضدعفونی آب انجام شود.
سیستم ضد عفونی لامپ UV کاربرد های مختلفی دارد که از جمله آنها باید به تصفیه آب آشامیدنی در خانه، تا ضد عفونی کردن شبکه های آبرسانی کل شهر و فاضلاب های صنعتی اشاره نماییم. تصفیه آب با استفاده از نور UV یک روش مقرون به صرفه و ایمن به شمار می رود که برای ضدعفونی کردن آب انتخاب می شود.

اشعه لامپ UV
اشعه لامپ UV

طبقه بندی سیستم های ضدعفونی آب با UV

● سیستم های UV کوچک آب شرب
● سیستم های UV تجاری
● سیستم های UV تجاری کوچک
● سیستم های UV صنعتی
● سیستم های UV کوچک خانگی
● سیستم های UV بزرگ خانگی
ضد عفونی آب با استفاده از اشعه UV از زمان های بسیار دور مورد استفاده قرار گرفته است. البته بسیاری بر این باور هستند که این سیستم ایده ای جدید است. اما چندین دهه است که از این فناوری در تامین کنندگان شهری و کارخانه های تجاری استفاده می شود.
با این که بیشتر سرطان های پوستی در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به وجود می آیند، اما زمانی که از لامپ UV برای ضدعفونی آب استفاده می شود، سرطان زا نخواهد بود. فرایند ضدعفونی آب با این اشعه در یک محفظه بسته انجام می شود و به همین دلیل برای حیوانات خانگی و اعضای خانواده نیز خطری به همراه نخواهد داشت.
ضد عفونی کردن آب با استفاده از اشعه ماوراء بنفش، توسط EPA مورد تایید واقع شده، و از آن به عنوان یک روش سازگار با محیط زیست یاد می شود. روشی که نیازی به مواد شیمیایی نداشته و هیچ محصول جانبی ایجاد نمیکند. از آنجایی که این روش ساده ترین و ایمن ترین روش ضد عفونی به شمار می رود، مشاغل و خانه های بسیاری با استفاده از لامپ UV اقدام به ضد عفونی کردن آب آشامیدنی خود می نمایند.

ضد عفونی کردن آب
ضد عفونی کردن آب

مزایای استفاده از سیستم های ضد عفونی کننده با UV

تامین کننده های شهری با رعایت استاندارد های لازم، اقدام به تصفیه با کیفیت آب شهری می نمایند. اما استفاده از سیستم های ضدعفونی کننده، تصفیه آب را به سطح بالایی می رسند. هر ساله محلول های ایمن مختلفی در برابر میکروارگانیسم ها تولید می شود که در برابر کلر مقاوم هستند. با استفاده از این محلول ها می توان آب را ضدعفونی کرد.
اما مسلما استفاده از دستگاه های ضدعفونی با لامپ UV مزایای بیشتری دارند. از جمله:
● عاری از مواد شیمیایی بودن، یعنی نیازی به مواد شیمیایی مضر نیست.
● موثر بودن، یعنی ۹۹.۹۹ درصد از میکروارگانیسم ها در این روش از بین می روند.
● اساسا بدون مشکل هستند. به این معنا که پس از نصب، به صورت سالانه خدمات تعمیر نیاز دارد.
● سازگار با محیط زیست می باشند، هیچ گونه عوارض جانبی نداشته و برای محیط زیست مناسب به شمار می روند.
● ایمن می باشد چون از مواد شیمیای در آن استفاده نمی شود.
● تمیز است زیرا نیازی به قطعات کثیف برای دفع میکروب ها ندارد.
● قابلیت اطمینان بالایی دارد، یعنی می توان به صورت ۲۴ ساعته از آن استفاده کرد تا آب را به صورت مداوم ایمن نگه دارد.
● مقرون به صرفه است، زیرا سالانه لامپ UV و محفظه آن جایگزین می شود.
● موثر تر از کلرو امین و کلر است، مخصوصا در برخی از کیست های منتقل در آب.
● فرایند سریع دارد، نیازی نیست آب درون مخزن نگه داشته شود یا در زمان انجام واکنش در سیستم جریان داشته باشد.
● در مصرف آب صرفه جویی می شود، زیرا در فرایند تصفیه آب با نور ماورا بنفش آب هدر نمی رود.
● مصرف انرژی کمی دارد زیرا به نیروی الکتریکی کمی نیاز دارد.
● طعم و بوی اب را تغییر نمی دهد. برخلاف کلر که منجر به تغییر بو و طعم آب می شود، استفاده از اشعه لامپ UV این تغییرات را در آب به وجود نمی آورد.
● توسط FDA تایید شده است. اشعه ماوراء بنفش در اصل یکی از ۴ روش موثر برای تصفیه آب تایید شده توسط FDA به شمار می رود.
● در نهایت نیز بیشتر سیستم های تصفیه آب با اشعه لامپ UV نیاز به تغییر سالانه لامپ دارند. که این تغییر نیز ساده بوده و نیازی به تخصص ندارد. می توان با تغییر دوره ای یک کارتریج فیلتر برای محافظت از لامپ، این فرایند را انجام داد. البته هزینه اولیه این کار از برخی کلریناسیون ها بیشتر است، اما هزینه کارکرد پایین آن منجر می شود تا استفاده از این روش رونق یابد.

نور لامپ UV
نور لامپ UV

مشکلات استفاده از سیستم ضد عفونی کننده با UV

در کنار مزایایی که بیان نمودیم، باید به برخی مشکلات این دستگاه نیز اشاره کنیم. از جمله:
● نور لامپ UV در صورت روشن بودن قادر به کار می باشد. در صورتی که آب تیره یا حاوی مواد شناور باشد، باید از یک فیلتر پیش تصفیه استفاده شود. نور لامپ نمی تواند به صورت موثر به میکروارگانیسم ها رسد، زیرا این اشعه توسط ذرات دیگر مسدود می گردد.
● نور UV قادر به از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در آب می باشد، از این رو لامپ UV هیچ آلودگی دیگری را همچون فلزات سنگین، کلر، نمک ها، یا مواد ساخته شده توسط انسان همچون مواد دارویی و نفتی را از آب حذف نمی کند. برای از بین بردن این آلودگی ها لازم است از روش های دیگری استفاده شود.
● سیستم های تصفیه آب UV نیاز به برق دارند. در صورتی که برق در دسترس نباشد، این سیستم تصفیه قادر نخواهد بود برای برنامه های کاربردی همچون نیاز های اضطراری، روستایی و نیاز های دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
به طور کلی استفاده از روش اشعه ماوراء بنفش، یک روش برجسته برای رفع نیاز های تصفیه آب به شمار می رود. لامپ UV به اثبات رسیده است، که یک روش مطمئن، مقرون به صرفه و سریع برای ضدعفونی کردن آب در مصارف خانگی و صنعتی است.
عوامل موثر بر سیستم ضدعفونی ماوراء بنفش UV
در سیستم های ضد عفونی با اشعه ماوراء بنفش، از نوری با طول موج ۲۵۳.۷ نانومتر استفاده می شود. تا باکتریها، قالب ها، ویروس ها، جلبک ها و دیگر میکروارگانیسم ها را از ببرد و از رشد و تکثیر آنها جلوگیری نماید. فناوری سیستم ضد عفونی لامپ UV دی ان ای میکروارگانیسم ها را از بین برده، و از رشد آنها جلوگیری می نماید.
از این سیستم می توان برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، ضدعفونی کردن پساب های حاصل از تصفیه فاضلاب، ضد عفونی سطح و فاضلاب نیز استفاده کرد. علاوه بر آن می توان با این فناوری منجر به از بین بردن TOC و ازن نیز شد.
در روش ضد عفونی با اشعه ماوراء بنفش، نور لامپ UV به میکرو ارگانیسم ها نفوذ کرده و منجر به از بین بردن DNA آنها می شود. از این رو آب را ضدعفونی می کند. می دانیم که دی ان ای نقش مهمی در عملکرد ارگانیسم ها دارد. با از بین رفت نان، از تکثیر و رشد ارگانیسم ها جلوگیری به عمل می آید.
انرژی اشعه ماوراء بنفش با طول موج ۲۴۰- ۲۸۰ نانومتر به میزان محدودی در نور خورشید یافت می شود. اما انرژی مشابه آن را می توان با کمک لامپ UV که لامپ های تخلیه جیوه به شمار می روند در شدت بیشتری به دست آورد.
به هیچ عنوان هیچ باکتری، قالب یا ویروسی قادر نیست در اثر نور UV قرار گرفته و زنده بماند. به همین دلیل این اشعه بهترین روش برای عقیم سازی آب شناخته می شود.
تاثیر زیست محیطی در استفاده از سیستم اشعه ماوراء بنفش
دستگاه ضد عفونی کننده نور ماوراء بنفش تنها یک لامپ درون لوله به شمار نمی رود. راکتور های لامپ UV باید به گونه ای طراحی شوند، که همه میکروب ها در نور این لامپ با دوز مناسب قرار گیرند. بسته به خصوصیات هیدرولیکی آب، برای هدایت جریان باید راکتور بهینه سازی تا حداکثر زمان افزایش یابد. این سیستم های ضد عفونی طراحی خوبی دارند و نتایج استثنایی در کاربرد های صنعتی از خود به جای می گذارند.
اما در خصوص تاثیر این سیستم بر محیط زیست باید بگوییم تکنولوژی UV سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال نسبت به نمونه های مشابه خود، کارآمد تر و ایمن تر است. ضد عفونی کردنی که با محیط زیست سازگار باشد، مسلما می تواند یک گام کلیدی در جلوگیری از افزایش عوامل عفونی به شمار رود. با این وجود تمیز کردن پساب ها اغلب غیر قابل پیش بینی می باشند. استفاده از دستگاه اشعه لامپ UV به عنوان یک روش ضد عفونی کننده جدید، می تواند سطح وسیعی از میکروارگانیسم ها را از بین ببرد.
البته برخی از میکروارگانیسم ها می توانند برای محیط زیست مناسب باشند، اما پس از مدتی به محیط زیست آسیب می رسانند. از این رو سیستم ضدعفونی UV مقرون به صرفه بوده و باعث کاهش آلودگی های باکتریایی در محیط می شود.

مزایای اقتصادی استفاده از ضد عفونی کننده UV

● هزینه های تصفیه، مدیریت ریسک، نشت، برنامه ریزی اضطراری و آموزش اپراتور با این روش به حداقل می رسد.
● تعویض سالانه لامپ UV و مصرف کم الکتریکی هزینه های استفاده از این روش را کاهش می دهد.
● کارفرمایان برای مزایای ایمنی این روش حق بیمه نمی پردازند.
● اشعه ماوراء بنفش نیازی به هزینه های طولانی مدت ندارد. چون با مواد شیمیایی، تحویل و حمل و نقل ارتباط نداشته و تمامی تهدیدی های ایمنی فوری گاز کلر در این روش کاهش یافته و از بین می رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *