main logo

سر فصل مطالب

مخزن ذخیره چیست؟

مخزن، منبعی برای نگهداری انواع سیالات می باشد که در حال حاضر مخازن پلیمری تنوع بالا داشته و کاربرد آنها روز به زور افزایش می یابد. مخازن اشکال ثابتی ندارند و در اشکال مختلف هندسی طراحی می شود. محیط مخزن با توجه به مواد و سیالات داخل آن خازن پلیمری به انواع پلی اتیلن، فایبرگلاس، سپتیک تانک ها و غیره و در نوعی دیگر از دسته بندی به انواع تک لایه، دو لایه، سه لایه و غیره تقسیم بندی می شوند.

مخازن ذخیره سازی صنعتی

مخزن ذخیره سازی سیالات به گونه ای طراحی شده اند که که برای نگهداری گاز های فشرده و مایعات استفاده می شوند. مخازن ذخیره سازی از متریالی ساخته شده اند که قادر به تأمین نیاز های موجود در ذخیره مایعات و گازهای مختلف هستند. متداول ترین مواد برای ساخت مخازن ذخیره سازی، بتن و فولاد است. با این حال، محبوبیت پلی اتیلن، ترموپلاستیک و پلاستیک تقویت شده با شیشه (فایبرگلاس) نیز در حال افزایش است. این مواد مقاومت شیمیایی بالاتر و هزینه ساخت کمتری دارند، خصوصاً برای ذخیره مواد شیمیایی خاص این مواد گزینه های بهینه تری هستند.

مخزن تصفیه آب صنعتی  

 مخزن آب صنعتی به طور معمول برای کاربرد های مختلف با سیستم های ساده و پیچیده، موثر، کم هزینه و جمع و جور برای رفع نیاز های مختلف تصفیه و جداسازی آب مورد استفاده قرار می گیرد. تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف مورد نیاز است زیرا در صورت استفاده از آب ناخالص در فرآیند تولید، مواد ناخواسته موجود در آب می توانند بر کیفیت محصول تأثیر منفی بگذارند. و اگر از آب در فرآیند های تولید استفاده شود، ناخالصی ها می توانند به طور مستقیم بر کیفیت محصول تاثیر بگذارند.

مخازن تصفیه آب صنعتی  
مخازن تصفیه آب صنعتی  

کاربرد مخزن تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس از فیلتر ممبران استفاده می کند، این فیلتر بافتی دارد که فقط به ذرات کوچکتر از ۰.۰۰۰۱ میکرون اجازه عبور می دهد. در نهایت در نهایت آب تصفیه شده به صورت جریانی بسیار ضعیف و کم از ممبران خارج می‌گردد.

انواع مخازن تصفیه آب و فاضلاب

مخازن در تصفیه فاضلاب و آب بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو دارای تنوع زیادی هستند از جمله:

مخزن پلی اتیلن:
پلی اتیلن که به اختصار PE نیز نامیده می‌شود ماده ای شیمیایی است که از برقراری پیوند بین مولکولهای گاز اتیلن که اصطلاحاً به آن پلیمریزاسیون می گویند به دست می آید.مخازن پلی اتیلن تانکرهایی از جنس پلی اتیلن می باشند که به صورت تک لایه تا چند لایه ساخته می شوند. از این ماده پلیمری برای ساخت غشاها، پلاستیک، ظروف یکبار مصرف و .. استفاده می کنند. همانطور که از نام این مخزن ها مشخص است، از جنس پلی اتیلن می باشند. از آنجایی که این ماده در برابر خوردگی مقاوم بوده و مقرون به صرفه می باشد، بسیار در صنایع مختلف استفاده می شود. به طور کلی می توانیم مقاومت دمایی این دسته از مخازن را برابر با ۱۱۰ درجه سلسیوس بیان کنیم. بالاتر از این میزان را نمی توانند تحمل کنند. از سوی دیگر این مخزن ها برای هیدروکن های هالوژنه به هیچ عنوان مناسب نمی باشند.

مخزن پلی اتیلن در نگهداری و ذخیره مایعات با کاربردهای شیمیایی، غذایی و دارویی، استفاده در کشاورزی برای نگه داری غلات و یا حمل و نقل مایعات کاربرد دارد.

مخازن تصفیه آب
مخازن تصفیه آب

مخزن GRP:

این نمونه از مخزن ها در برابر خوردگی های آب و هوا بسیار مقاوم می باشند. مواد GRP که برای ساخت این دسته از مخزن ها استفاده می شود، بهترین مواد به شمار می روند. این نوع از مخزن ها در برابر گرما و سرما مقاوم بوده و نیازی به پوشش گالوانیزه ندارند. بر خلاف مخزن های فولادی که در برابر اکسایش به پوشش نیاز دارند. این نوع از مخازن در برابر مواد شیمیایی و پساب ها نیز مقاوم بوده و همین مسئله منجر می شود تا از انها در صنایع دیگر نیز استفاده شود.

مخزن GRP پیش ساخته یا SMC
مخزن GRP پیش ساخته یا SMC

مخزن استیل :

از جمله نمونه های اولی مخزن ها باید به مخازن استیل اشاره کنیم. که از جنس فولاد ضد زنگ می باشند. این فولاد را با یک لایه رنگ گالوانیزه می پوشانند، تا دچار خوردگی نشود. استفاده از آنها برای مصارف مختلف مناسب است، زیرا از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار هستند، و استحکام بدنه بالایی نیز دارند. البته به دلیل جنس خاصی که این سری از مخازن دارند، نسبت به نمونه های فولادی از قیمت بالاتری برخوردار می باشند. به همین دلیل استفاده از آنها چندان مقرون به صرفه نمی باشد.

مخازن پلی پروپیلن:
پلی پروپن یا همان پلی پروپیلن یک نمونه از مخزن به شمار می رود که نوعی پلیمر ترموپلاستیک می باشد. این مخزن ها از مونومرهای پروپیلن ساخته می شوند. این ماده جامد دارای ساختار نیمه بلوری است و از پلی اتیلن مقاوم تر می باشد.
مقاومت دمایی این نمونه از مخزن ها حتی از پلی اتیلن نیز بیشتر است. از این رو مخازن پلی پروپیلن برای محیط هایی که دمای بالا دارند مناسب است.

سپتیک تانک:

این نمونه از مخزن ها در واقع مخازن زیر زمینی به شمار می روند، که از جنس فایبرگلاس، بتن و پلاستیک می باشند. می توان از آنها برای سیستم فاضلاب استفاده کرد. تا از طریق تصفیه مکانیکی پساب ها، جلوی ورود ذرات بزرگ پساب به لوله های فاضلاب گرفته شود. این عمل منجر می شود تا از گرفتگی لوله فاضلاب جلوگیری به عمل آید. سپتیک تانک ها از جمله مخازنی به شمار می روند که در تصفیه آب و فاضلاب کاربرد دارند. علاوه بر آن می توان با تنظیم کردن میزان هوا، به تصفیه بی هوازی کمک کرد. از این نمونه مخازن بیشتر برای محل هایی که نمی توان تصفیه آب را به صورت حرفه ای انجام داد استفاده می کنند. همچون روستاها. استفاده از سپتیک تانک ها برای تصفیه آب مهم است، اما اگر از جنس مناسب برای آنها استفاده نشود، ممکن است آبهای زیرزمینی را آلوده کنند. پس از آن نیز غلظت در آب فاضلاب باقی مانده و توسط کامیون های خلا، تخلیه می گردد.

مخارن استیل - مخازن
مخارن استیل

مخازن نگهداری مواد شیمیایی:

این مخزن ها همانطور که از نامشان مشخص است، در واقع برای ذخیره سازی مواد شیمیایی کاربرد دارند. اصولا در تصفیه پساب و آب از مواد شیمیایی بسیاری استفاده می شود، از جمله کلر، مشتقات آهن و … . استفاده از مخازن نگهداری مواد شیمیایی می تواند این مواد را در برابر خوردگی حفظ کند. مثلا لازم است برای مواد آتش زا از مخزن های حرارتی و عایق نور استفاده شود. یا در زمان استفاده از مخزن برای اسید ها، باید جنس مناسب را انتخاب کرد. مواد سمی نیز به همین نحو نیاز به مراقبت دارند. تا بدنه مخزن در برابر فشار بخار و فشار بدنه دچار نشتی نشود. مواد شیمیایی در صنایع تصفیه فاضلاب و آب، در یک دبی مشخص، به داخل آب افزوده می شوند. به همین دلیل باید به یکی از مهمترین امکانات مخازن مواد شیمیایی اشاره کنیم. آن هم پمپ مواد شیمیایی است. این پمپ در زمان مناسب، میزان مشخصی از مواد شیمیایی را به آب تزریق می نماید.

مخازن اسید:

این مخزن ها را با دانسیته بالا از پلی اتیلن، کربن استیل، کامپوزیت مسلح شده پلیمری و پلی اتیلن کراس لینک شده می سازند. یکی از مهمترین فاکتور های مخازن اسید، مقاومت آن در برابر خوردگی است. این نوع مخزن ها باید در برابر نور مقاوم باشند تا نور از آنها عبور نکند. از انجایی که اسید ها خورنده هستند و وزن بالایی داشته و به بدن فشار وارد می کنند، کارکنان می ترسند. پس باید از مخزن هایی در این محیط ها استفاده شود که از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

مخازن در انواع صنایع مختلف
tanks

انواع محصولات کاربردی در سیستم مخازن

مخازن - شرکت تصفیه آب
مخازن

لوله های فلزی سالهای زیادی است که مردم از این نمونه لوله ها استفاده می کنند. احتمال این مسئله وجود دارد که لوله های فلزی اولین لوله هایی بوده اند که کشاورزان برای انتقال آب به مزارع خود از آنها استفاده کرده اند. ابتدا از لوله های خشتی، پس از آن بامبو و سرب مورد استفاده قرار گرفتند. پس از آن به مرور زمان لوله های فلزی با پیشرفت علم تولید شده و مورد استفاده قرار گرفتند. بر روی این فولاد یک لایه ضد زنگ استفاده می شود که از خوردگی آن در برابر آب و هوا جلوگیری می نماید. از لوله های فلزی برای انتقال گاز، اب و محافظت از سیم ها در زیر زمین استفاده می کنند.

لوله های پلی اتیلن لوله هایی انعطاف پذیر که از جنس پلیمر ساخته می شوند. این لوله ها را میتوان برای انتقال گازها، مایعات و سیالات مورد استفاده قرار داد و در دمای پایین نیز انعطاف خود را حفظ می کنند. می توانیم این لوله ها را که در مخازن ( Tanks) استفاده می شوند، بهترین جایگزین لوله های فولادی به شمار آوریم. زیرا لوله های فولادی هم هزینه بالاتری را متقبل می شوند و هم احتمال دارد دچار نشتی و ترک خوردگی شوند. این لوله های پلی اتیلن مقاومت بالایی دارند و در برابر ذرات و مایعات از نفوذ پذیری مناسبی برخوردار می باشند. از این رو برای انتقال آب مناسب هستند. از آنجایی که این لوله ها با پلی اتیلن درجه خوراکی تولید می شوند، در صورتی که حتی یک درصد احتمال خوردگی آن وجود داشته باشد و وارد آب شود، هیچ خطری را ایجاد نخواهد کرد. این لوله ها در برابر خوردگی و PH آب مقاوم بوده و وزن کمی نیز دارند. از این رو نسبت به دیگر لوله های مورد استفاده در مخازن مقرون به صرفه تر نیز می باشند. زمانی که از این لوله ها در زیر زمین استفاده می شود، می توان بدون نگرانی اقدام به حفاری زمین نمود. زیرا این لوله ها انعطاف بالایی دارند و همین مساله باعث می شود از ترک خوردگی آنها جلوگیری به عمل آید.

لوله ها و اتصالات مخازن
لوله ها و اتصالات مخازن

اتصالات پلی اتیلن این اتصالات از طریق سوکت، الکتروفیوژن و اکستروژن انجام می شود. در این روش اتصال هر دو طرف لوله را گرم نموده و به هم متصل می کنند. که اتصالی کاملا همگن می باشد. در صورتی می توان این کار را انجام داد که هر کل سیستم پلی اتیلن بوده و جوش دادن لوله ها در نظر گرفته باشد. در غیر این حالت مسئله متفاوت خواهد شد. اتصالات مختلفی برای لوله های پلی اتیلن مخازن استفاده می شود. اما باید بگوییم منظور از این اتصالات در واقع تجهیزاتی هستند که برای وصل کردن دو لوله به هم کاربرد دارند. اما لازم نیست خود اتصال از جنس پلی اتیلن باشد. بهترین نوع این اتصالات، PVC می باشند. این اتصالات را بدون نیاز به گره در داخل لوله استفاده می کنند. اما اگر از این لوله ها برای مصارف حساس استفاده می شود، نیاز است از گیره استفاده شود. اتصالات فولادی نیز در داخل لوله های فولاد ضد زنگ استفاده می شوند. اما استفاده از این اتصالات برای لوله های آب مناسب نخواهد بود. نوع دیگری از اتصالات نیز وجود دارد که از جنس برنجی هستند. از آنها بسته به مصارف خاص به وسیله مهره و پیچ استفاده می شود.

ازن ژنراتور

شاید کمی عجیب باشد که بدانید بدن انسان در اثر اکسید شدن با اکسیژن، تحلیل می روند و دچار استهلاک می شوند. اما در واقع ازن و اکسیژن دو ماده اکسید کننده قوی هستند، که حتی ازن قدرت اکسید کنندگی بیشتری نیز دارد. از این رو از ازن برای گندزدایی استفاده می کنند. اگر ساعت ۵ صبح هوای تازه تنفس کنید، میزان زیادی ازن وارد بدن شما می شود، که همین مسئله باعث شادی و سرحالی شما خواهد شد. با تمام این تفاسیر، استفاده از دستگاهی که بتواند ازن زیادی تولید کند تا به گندزدایی آب کمک کند، لازم و ضروری است. ازن های ژنراتور که برای گندزدایی استفاده می شوند، می توانند ازن زیادی تولید کنند. از این رو از این ژنراتور ها برای تصفیه آب استخر ها استفاده می کنند.

مزایای ازن ژنراتور

چربی گیر

چربی گیرها در اصل جدا کننده های آب از روغن هستند. می توان با استفاده از آنها روغن های آزاد شناور، روغن های حل شده، مواد جامد و روغن های امولسیونی را به راحتی از آب جدا کرد. این دستگاه ها برای جدا کردن FOG استفاده می شوند. اما تمامی نمونه های چربی گیر قادر نیستند آلاینده ها و FOG ها را از آب حذف کنند. پارامتر های رایج برای عمل

کرد چربی گیر ها عبارتند از: ویسکوزیته، اندازه ذرات روغن، کیفیت آب مورد استفاده بعد از تصفه و تراکم روغن.

لامپ UV

اشعه ماوراء بنفش UV از ابتدا مناسب ترین روش برای گندزدایی بوده است. حتما برای شما هم این سوال پی امده است که چگونه می توان از این اشعه برای گندزدایی استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم بیشتر مردمی که لباس های خود را در زیر نور خورشید خشک می کنند، بدون اطلاع از اشعه فرابنفش استفاده می کنند. اما امروزه با استفاده از لامپ های UV می توان به گند زدایی لباس ها، بیمارستان ها، اتاقک های کشت باکتری و حتی در تصفیه آب و پساب نیز کمک کرد.

دیفیوزر هوادهی

دیفیوزر های غشایی یا هوا، وسیله های هوادهی هستند. که به شکل دیسک، صفحه یا لوله تولید می شوند. از این دستگاه ها اصولا برای هواسازی و هوادهی آب و فاضلاب استفاده می شود. تا به تصفیه هوازی کمک کند. تا زمانی که فرایندهای هوازی به اکسیژن لازم دست یابند می توانند فرایند خود را به خوبی انجام دهند. اصولا از این نمونه دستگاه های هوادهی برای تصفیه و تهویه آب در استخرهای پرورش ماهی استفاده می شود. در صورتی که در خانه یک آکواریوم دارید، قطعا از نمونه کوچک این دستگاه ها در آن استفاده کرده اید. همانطور که بیان نمودیم در صورتی که یکی از این سیستم ها از کیفیت برخوردار نباشند، می توانند برای محیط زیست خطرناک باشند. پس لازم است در زمان تهیه این ابزار دقت بسیاری به کیفیت آنها نمایید.

مخازن ذخیره سازی صنعتی

مخازن ذخیره آب های زیرزمینی

آب های زیرزمینی در زیر سطح زمین در فضا های منافذ خاک و در شکستگی های سازند سنگ قرار دارد. هنگامی که بتواند مقدار قابل استفاده ای از آب را به دست آورد، یک سنگ یا یک بخش غیر محکم خاک را شکافته و به صورت یک سفره آب از آن خارج می شود و می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به عمقی که فضای منافذ خاک یا شکستگی ها و حفره های موجود در سنگ کاملاً از آب اشباع شود ، سطح آب گفته می شود. سفره های زیرزمینی دو نوع گسترده دارند: سفره آب زیرزمینی محدود نشده که این نوع از سفره های آب در جایی هستند که سطح آن توسط سنگ های غیر قابل نفوذ محدود نشده باشد و بنابراین سطح آب در فشار جو است. نوع دوم، سفره های آب زیرزمینی محدود هستند که در یک سفره آب زیرزمینی محدود، سطح بالایی آب توسط لایه ای از سنگ غیر قابل نفوذ پوشانده می شود، بنابراین آب زیرزمینی تحت فشار ذخیره می شود.

سفره های آب زیرزمینی از دو طریق آب دریافت می کنند، یکی از طریق بارشی که از آسمان به زمین می آید و راه دوم تغذیه سفره های آب زیرزمینی، از دریاچه ها و رودخانه ها است. هنگامی که یک سفره زیرزمینی آب به ظرفیت خود می رسد، یا تمام خاک اطراف از رطوبت کاملاً اشباع شده است، آب از سطح زمین، از محل تخلیه آب، به شکل چشمه ها یا تراوش های آب ظاهر می شود.

این آب پس از خروج باید در مخازن مخصوص نگهداری شود و به تصفیه خانه های آب منتقل شود. راه دیگر آن است که در کنار این سفره های زیرزمینی، مخازن تصفیه آب قرار داده شود و این آب در محل تا حدی تصفیه شود. توجه داشته باشید که ابی که توسط مخازن تصفیه آب تصفیه می شود، برای آشامیدن و یا کار های مشابه آن مناسب نیست.

منافذ خاک به عنوان یکی از مخازن طبیعی ذخیره آب ناشی از رطوبت خاک

آب های زیرزمینی در منافذ خاک ذخیره می شوند، زمانی که فضای منافذ خاک پر از   به این منافذ منافذ اشباع شده می گویند. رطوبت خاک، آبی است که بین ذرات خاک در منطقه ریشه (ریزوسفر) گیاهان، به طور کلی در بالای ۲۰۰ سانتی متر خاک نگهداری می شود. ذخیره آب در منافذ میان ذرات خاک برای کشاورزی بسیار مهم است. این اهمیت به ویژه در مکان هایی که برای کشت گیاهان به بارندگی متکی هستند، ‌مناسب است.

تالاب ها به عنوان مخازن طبیعی ذخیره آب برای کشاورزی

تالاب ها آب را در زمان های مختلف به عنوان آب زیرزمینی، رطوبت خاک و آب سطحی ذخیره می کنند. آن ها اکوسیستم های حیاتی هستند که از حیات وحش پشتیبانی می کنند و خدمات ارزشمند اکوسیستم مانند محافظت از سیل و پاکسازی آب را انجام می دهند. تالاب ها همچنین معیشت میلیون ها نفر را که در داخل و اطراف آن ها زندگی می کنند، تأمین می کنند. به عنوان مثال، دلتای رودخانه نیجر داخلی در منطقه ساحل غربی زندگی بیش از یک میلیون نفر را پشتیبانی می کند که زندگی خود را به عنوان ماهیگیر، پرورش دهنده گاو یا کشاورز با استفاده از آب رودخانه و دشت های آن می گذرانند.

تالاب ها اساساً شبیه اسفنج هایی هستند که مقدار زیادی از باران، برف ذوب شده، آب های زیرزمینی و سیلاب را گرفته و به آرامی آزاد می کنند. پوشش گیاهی درختان و سایر تالاب ها سرعت طغیان آب را کاهش داده و به طور مساوی تری آن را در سراسر تالاب توزیع می کنند. ترکیبی از افزایش ذخیره آب و آب سیل باعث کاهش سیل در ارتفاعات و کاهش فرسایش می شود.

حوضچه ها و مخازن ذخیره سازی آب

حوضچه های نگهداری و مخازن آب را می توان به عنوان ذخیره سازی آب در خانه و مصارف صنعتی معرفی کرد که با آب باران، آب های زیرزمینی یا روان آب های سطحی پر می شوند. آن ها معمولاً باز هستند و بنابراین در معرض میزان بالای تبخیر قرار می گیرند. این ها می توانند کمک بزرگی به کشاورزان برای کمک به تامین آب مورد نیاز برای غلبه بر خشکسالی و یا محیط های کم آب کنند. با این حال، مخازن می توانند بیماری های منتقل شونده از طریق ناقل مانند مالاریا یا شیستوزومیازیس را منتقل کنند. در این حالت،‌ نیاز به مخزن تصفیه آب حیاتی است تا از انتقال عوامل بیماری زا در همان محل جلوگیری کند. در اینجاست که یک پکیج تصفیه آب صنعتی پیورآکوا به کمک شما می آید.

مخازن نگهداری و حوضچه ها برای ذخیره سازی موقت آب های سیلاب طراحی شده اند و امکان جمع شدن دائمی آب را ندارند و بنابراین منابع قابل ذخیره یا قابل اعتمادی برای ذخیره آب ایجاد نمی کنند. حوضچه های نگهداری برای مدیریت کنترل سیل هستند، و به کنترل رسوب و آلاینده های موجود در آب سیل کمک می کنند.

سد ها به عنوان نوعی دیگر از مخازن آب

در گذشته، سد های بزرگ اغلب برای ذخیره آب بوده اند. بسیاری از سد های بزرگ و مخازن آن ها مزایای قابل توجه اجتماعی و اقتصادی به همراه داشته است. به عنوان مثال، سد عالی اسوان مصر، ساخته شده در دهه ۱۹۶۰، کشور را از خشکسالی و سیل محافظت کرده و آب مورد استفاده برای آبیاری حدود ۱۵ میلیون هکتار را تأمین می کند. با این حال، سد ها همچنین می توانند تأثیرات منفی زیادی داشته باشند. از آن جا که رسوبات در بند سد به دام می افتند، رود ها دیگر مواد مغذی را به مقدار زیاد به دشت ها نمی رسانند. این امر باعث کاهش حاصلخیزی خاک و افزایش نیاز به کود شده است.

مخازن در تصفیه آب صنعتی - پیورآکوا

کاربرد های مختلف مخازن

  • مخازن در صنعت تصفیه فاضلاب کاربرد هایی از جمله ذخیره سازی فاضلاب دارند.
  • جمع آوری و ذخیره سازی آب کثیف در مخازن امکان پذیر است.
  • ذخیره آب باران و برداشت آب باران برای کشاورزی
  • مخزن آب
  • ذخیره آب در مخازن برای جلوگیری از پیشرفت آتش سوزی
  • تصفیه آب و فاضلاب
  • سیستم ذخیره آب آشامیدنی
فیلتر نانو فیلتراسیون - قیمت فیلتر های اسمز معکوس
فروش ویژه انواع آب شیرین کن
02186122469
از بروز ترین اخبار مطلع شوید

به خبرنامه هفتگی ما بپیوندید

بروز ترین اخبار و تکنولوژی های تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب

دسته بندی مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *