main logo

سر فصل مطالب

مخازن پلی اتیلن در تصفیه آب صنعتی


مخزن پلی اتیلن برای نگهداری و ذخیره سازی آب و مایعات مناسب با پلی اتیلن مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع مخزن تصفیه آب در صنعتی کشاورزی، صنایع شیمیایی برای ذخیره سازی حمل و نقل سیالات، ساختمان سازی و … استفاده می شود. برای ذخیره سازی و حمل و بسته بندی مواد آفت کش و بسیاری از مواد شیمایی دیگر از مخزن پلی اتیلن استفاده میگردد.
مخزن آب شرب پلی اتیلن، به صورت عمده دارای مقاومت بالا به نور و محیط دارد. و دربرابر مخزن گالوانیزه عایق حرارت، مقاومت بالا در برابر خوردگی است.

مخزن آب پلی اتیلن

از رایج ترین کاربردهای مخزن های پلاستیکی با جنس پلی اتیلن، استفاده از مخزن پلی اتیلن برای ذخیره سازی انواع سیالات به ویژه آب شرب و باران قابل استفاده است.
با توجه به معضل مهم کم آبی در جهان، کم شدن فشار آب منازل، آپارتمان ها و … نیاز به پیدا کردن راه حلی مناسب برای غلبه بر مسئله ی کم آبی پیدا شود.
مخازن پلی اتیلن بهترین راه حل می باشد که نسبت به دیگر مخازن به صرفه و بهداشتی تر می باشد. طراحی و ساخت مخازن پلی اتیلن ذخیره سازی آب در حجم های ۱۰۰ تا ۲۰ هزار لیتری صورت می گیرد.

مخزن پلی اتیلن - قیمت مخزن پلی اتیلن مخزن پلی اتیلن آب آشامیدنی
مخزن پلی اتیلن آب آشامیدنی

مخازن نگهداری و ذخیره سازی آب

مخازن ذخیره پلی اتیلن نقش مهمی در تصفیه آب دارند. آب مورد استفاده ما از دو منبع سرچشمه می گیرد: آب های سطحی، مانند دریاچه ها، رودخانه ها و یا مخازن آب های زیرزمینی، چاه ها و سفره های زیرزمینی.
با وجود هویدا شدن ارزش روزافزون آب، مخازن آب بهترین و اصلی ترین وسیله برای ذخیره آب هستند که می توانند برای آشامیدن، آبیاری، کشاورزی و غیره استفاده شود. این مخازن با در نظر گرفتن سه پارامتر اساسی ایجاد می شوند، طراحی، پوشش و مواد به کار رفته جهت ساخت مخزن. مخازن ذخیره آب معمولاً در فضای باز نگهداری می شوند و در معرض عواملی مانند گرد و غبار، باد، باران و غیره هستند. بنابراین لازم است با دقت کافی محصولی مناسب برای ذخیره آب بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید.

متریال مخزن تصفیه آب

از نظر مصالح مورد استفاده برای ساخت مخازن آب، موارد زیادی مانند پلاستیک، فایبرگلاس، بتن ، سنگ، فولاد و غیره وجود دارد. با این وجود پلی اتیلن بهترین و محبوب ترین در بین آنها است. برخی از مزایای اصلی پلی اتیلن عبارتند از: بافت صاف آن که تمیز کردن و نگهداری آن را آسان تر می کند. وزن سبک آن، که حمل و نقل و نصب آن را آسان می کند و مهمتر از همه هزینه آن، که به طور قابل توجهی کمتر از فولاد، فایبرگلاس یا بتن است.
رنگ نیز عامل بسیار مهمی است که باید هنگام انتخاب محصول مناسب جهت ذخیره آب مورد توجه قرار گیرد. رنگهای روشن مخازن پلی اتیلن نسبت به رنگ های تیره سایر محصولات ترجیح داده می شوند زیرا رنگ های تیره آب را به سرعت گرم می کنند.
مخازن پلی اتیلن با بالاترین مقاومت و دوام، و هزینه و وزن پایین بهترین گزینه در میان مخازن ذخیره سازی برای ذخیره آب و بسیاری از مواد شیمیایی است. در شرکت سازه های آبی با برند پیورآکوا، هدف ما این است که مطمئن شویم سیستم ذخیره سازی آب مناسب برای شما و تا جای ممکن مقاوم و ایمن است.

مخازن ذخیره پلی اتیلن - قیمت مخزن پلی اتیلن
مخزن نگهداری و ذخیره سازی آب پلی اتیلن

طرز ساخت مخازن پلی اتیلن  

فرآیند قالب گیری دورانی (روتومولدینگ) یکی از فرآیندهای شکل دهی پلاستیک ها است. این کار در دمای بالا، فشار پایین و به صورت در باز جهت تولید قطعات توخالی، یکپارچه و بدون زدگی و پسماند به کار می رود.
در این روش با حداقل هزینه، اشکال بسیار پیچیده با کمترین میزان ضایعات تولید می شوند. قالب گیری دورانی در فشار اتمسفر انجام می شود و به جای ذوب کردن و تزریق مواد به قالب، مواد مستقیما در درون قالب ذوب می شوند.
مواد اولیه مورد استفاده برای تولید مخازن grp از خانواده پلی اتیلن می باشد. فرآیند قالبگیری دورانی مخازن پلی اتیلن شامل وارد کردن مقدار مشخصی از پلاستیک به صورت پودر و دانه به قالب خالی و پوسته مانند است. قالب دورانی حول دو محور اصلی با سرعت نسبتاً کم چرخیده و گرم می شود. حرارت به تدریج پلی اتیلن را ذوب می کند و باعث جریان آن می شود، درون قالب به دیوار چسبیده و سطح داخلی قالب را به طور یکنواخت می پوشاند. کم کم به پلاستیک سرما داده میشود و در این حین چرخش قالب دورانی مخازن پلی اتیلن ادامه پیدا می‌کند تا پلاستیک شکل مطلوب را به خود بگیرد و جامد شود. هنگامی‌ که پلاستیک طی مرحله سرمایش به اندازه کافی سخت شد، سرمایش و چرخش متوقف شده تا قطعه پلاستیکی را از قالب خارج کنند. در این مرحله، چرخه فرآیند قالب گیری دورانی مخزن پلی اتیلن دوباره تکرار می‌شود. در خاتمه قالب باز شده و قطعه حاصل خارج می شود.
در دستگاه‌های جدیدی که دارای چند بازو می باشند می توان قالب های مختلفی را به صورت هم زمان به کار گرفت. با کنترل فرآیند صحیح و طراحی قالب مناسب، ضخامت دیواره مخازن تولید شده به روش‌ قالب گیری دورانی بر خلاف قالب گیری دمشی کاملاً یکنواخت خواهد بود.
این مخازن روی پایه ای از شن و یا ماسه نصب می شوند، به طور معمول تا ۲۵ سال ضمانت دارند و در اندازه های مختلف از کوچک تا بزرگ در دسترس هستند. علاوه بر آب، مخزن پلی اتیلن برای ذخیره کردن کود، مواد شیمیایی، روغن، روان کننده ها و هر نوع مایع دیگر که سازگار با پلاستیک هستند، ایده آل است.

 
 
 

انواع مخزن پلی اتیلن بر اساس ساختار

بر این اساس انواع مخازن به شرح زیر است:
• مخزن پلی اتیلن تک لایه
• مخزن پلی اتیلن دولایه
• مخزن پلی اتیلن سه لایه
• مخزن پلی اتیلن چند لایه
هر چه تعداد لایه ‌ها بیشتر باشد قیمت مخزن بیشتر خواهد بود. توصیه می شود برای خرید مخزن پلی اتیلن به شرایط جوی محل قرار گیری مخزن دقت ‌شود.
مخزن افقی
جهت قرارگیری منبع پلی اتیلن افقی همانطور که از نام آن پیداست افقی است و در ظرفیت های مختلفی اغلب از ۷۰ لیتر تا ۱۰۰۰۰ لیتر تولید می شود. ابعاد این مخزن با توجه به محل قرار گیری و نیاز مصرف کننده متفاوت می باشد. این مخازن به صورت یک لایه تا چند لایه تولید شده و استحکام و مقاومت بالایی در مقابل هر گونه فشار وارد شده یا نشتی دارند. در صورتی که مخزنی نیاز دارید تا بتواند نیازهای شما را در هر موقعیتی پاسخگو باشد حتما مخزن پلی اتیلن افقی را انتخاب و خریداری نمایید. در این منبع و سایر منابع پلی اتیلن موجود می توان به راحتی انشعابات و اتصالات آب را نصب نموده و استفاده کرد. همچنین به دلیل وزن مناسبی که مخزن پلی اتیلن افقی دارد می توان آن را به راحتی جا به جا و در نقاط مختلف قرار داد. این منابع دارای رنگ های متنوعی بوده که چنین تنوعی در سایر نمونه ها کمتر دیده می شود. به همین دلیل است که مشتری از انتخاب آزادانه تری در این زمینه برخوردار است و می تواند هر نوع مدل یا طرح و رنگ مورد نظر خود را از بین انواع آن انتخاب نماید.

مخزن عمودی
یکی دیگر از انواع مخازن پلی اتیلن مخزن عمودی می باشد. این نوع منبع به صورت ایستاده قابل استفاده است و موارد مصرف متعددی را شامل می شود. البته از جمله مزایایی که مخزن پلی اتیلن عمودی در مقایسه با سایر منابع دارد غیر از کیفیت عالی آن قیمت مناسب این نوع از منابع می باشد.. گنجایش این نوع از مخازن پلی اتیلن بین ۷۰ تا ۶۵۰۰ لیتر می باشد. این منبع به صورت تک لایه یا چند لایه موجود می باشد. کیفیت و دوام این نوع از مخازن در نوع خود بی نظیر است. مخازن پلی اتیلن ثابت عمودی به صورت مخزن استوانه ای با دو حالت ساده و قیفی تولید می شود. این مخزن ها بر روی سطح صاف و مطمئن و همچنین بر روی شاسی قابل نصب می باشند.
مخزن مکعبی
مخازن مکعبی با داشتن لایه های رنگی با فیلتر نور مرئی و UV مانع از نفوذ نور به داخل مخزن شده و از رشد جلبکها در لایه داخلی آن جلوگیری می کنند . تمامی مخازن بر اساس شرایط آب و هوایی ایران می باشند. این مخازن با شکل هندسی خاصی که دارند با اشغال کمترین فضا و با امکان نصب در فضاهای بلا استفاده، به راحتی به در هر مکان قابل نصب می باشند.

مخزن پیش ساخته و پنلی
مخازن پلی اتیلن مدولار (ماژولار) یا همان مخازن پلی اتیلن پیش ساخته، از امکانات ویژه ای برخودار هستند. برای مثال می توان برای این مخزن پلی اتیلن، پایه های جدید و مقاومی استفاده کرد که نصب این مخازن را بر روی هر سطح مناسب و مسطح آسان کند. از طرفی می توان این مخازن را برای مصارف مورد نظر از مخازن یک لایه، دو لایه و… تهیه کرد. از پنل های قالب گیری شده با پرس هیدرولیک برای تشکیل اجزای (کف، دیوارها و سقف) بدنه مخزن استفاده می شود. نوار سقفی با قابلیت ترمیم عالی و مواد تقویت کننده داخلی و خارجی با استفاده از پیچ و مهره مونتاژ می شوند تا مخازن آب با دوام عالی، بهداشتی و مقاوم را شکیل دهند. از پنل های منفرد برای مخازن آب نصب شده در زیر زمین استفاده می شود، در حالی که پنل های عایق بندی شده، که دارای صفحه ای با مواد عایق فشرده شده نیز هستند، عایق بندی عالی بر روی مخازن آب نصب شده در فضای باز را فراهم می کنند. ویژگی های ساختاری این مخازن بنا به خواسته سفارش دهنده قابل طراحی و اجرا هستند.

مخزن زیر پله
ساخت مخزن آب برای زیر پله می تواند برای مکان های که با کمبود جا مواجه هستند بسیار مناسب باشد. در اکثر مواقع زیر پله‌ها فضاهایی بلا استفاده اند و با استفاده از مخزن آب در زیر پله به طور هوشمندانه ای می توان از فضاهای پرت ساختمان بهره برد. طراحی و ساخت مخزن آب برای زیر پله با توجه به ابعاد و فضای موجود در هر ساختمان انجام می شود و باید توسط متخصصین بررسی شود و طراحی دقیق صورت گیرد. توصیه می کنیم در این محل ها برای جلوگیری از رشد جلبک ها از مخازن پلی اتیلن سه لایه استفاده شود.

مخزن روباز
انواع مخازن آب روباز ما از پلی اتیلن ساخته شده اند که آنها را در محیط های سخت بسیار مقاوم می کند. مخازن آب روباز با قابلیت تنظیم برای استفاده در محیط داخلی و فضای باز برای انواع مختلف عملکرد از جمله ذخیره آب برای مصارف تجاری و خانگی ایده آل هستند.

انواع مخزن پلی اتیلن بر اساس تعداد لایه و مقاومت

مخازن پلی اتیلن انواع مختلفی دارند و به صورت تک لایه تا چند لایه ساخته می شوند.

مخزن پلی اتیلن تک لایه
این مخازن آب دارای یک لایه پلاستیک هستند. بنابراین آنها در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم نشده اند و از آب در برابر اشعه UV نور خورشید محافظت نمی کنند. قرار گرفتن مداوم در معرض آفتاب منجر به رشد باکتری ها و جلبک در مخازن آب می شود که برای استفاده انسان بسیار مضر است. این مخازن به عنوان مخازن آب با کیفیت پایین تر از دو، سه یا چند لایه در نظر گرفته می شوند و عین حال مقرون به صرفه و ارزان ترین نوع برای خرید هستند.

مخزن پلی اتیلن دو لایه
مخزن دو لایه، همانطور که از نام آن پیداست، شامل دو لایه است که در سطح مقطع با یکدیگر هم پوشانی دارند. لایه داخلی این مخازن بی رنگ یا سفید و لایه بیرونی آنها رنگی می باشد. پس از تماس آب با لایه داخلی هر مخزن، کیفیت برتر محصول مانع از ورود هرگونه ماده مضر به آب می شود. لایه بیرونی از از اثرات مضر اشعه ماورا بنفش برای نفوذ و تأثیر بر خصوصیات آب ذخیره شده جلوگیری می کند. آنها قطعاً بهتر از مخازن یک لایه هستند اما از مخازن سه یا چهار لایه پایین ترند. اینها اقتصادی ترین مخازن برای ذخیره آب هستند. هزینه آنها کمی بیشتر از مخزن یک لایه، اما کمتر از مخزن سه یا چهار لایه است.
کاربرد این مخازن بیشتر در ذخیره سازی آب و مواد غذایی و انواع مواد شیمیایی در مناطق معتدل است.

مخزن پلی اتیلن سه لایه
مخزن آب سه لایه دارای مقاومت بالا در برابر فشار محیطی است. این مخازن دارای سه لایه با رنگ های متمایز می باشند. به صورت معمول لایه های داخلی و بیرونی سفید رنگ هستند و لایه میانی با رنگ مشکی مانع نفوذ از نور به داخل مخزن می شود. در واقع لایه میانی مانند عایقی است که باعث کاهش حرارت آب می شود و از آنجایی که لایه بیرونی رنگ سفید است اختلاف دمایی در حدود ۲۰ درجه را با محیط بیرون در مقایسه با سایر مخازن حفظ می کند. علاوه بر این، لایه میانی سیاه رنگ در محیط های روشن علاوه بر جلوگیری از تشکیل و رشد جلبک ها در داخل مخازن نگهداری آب، مانع از تاثیر مخرب اشعه UV نور آفتاب بر مواد ذخیره شده در این مخازن می گردد. آنها از مخازن دو لایه بهتر هستند و از دوام بالایی برخوردار اند. قیمت آنها بیش از مخازن آب یک لایه و دو لایه است. مخازن پلی اتیلن سه لایه ضد نشت، خوردگی و بدون زنگ زدگی هستند.
کاربرد این مخازن بیشتر در ذخیره سازی آب، مواد غذایی و شیمایی حساس به نور در فضای باز در مناطق سردسیر و گرمسیر است.

مخزن پلی اتیلن چند لایه
مخزن پلی اتیلن چند لایه این مخازن آب دارای سه لایه پلاستیک و یک لایه فوم پلی اورتان می باشند. لایه فوم به مقاومت در برابر دمای شدید گرم و سرد خارج کمک می کند. این مخازن برای ذخیره آب صنعتی از موادی ساخته شده که به آن قابلیت مقاومت بالا در برابر فشار محیطی و در نتیجه حداکثر عمر ممکن را می دهد. لایه خارجی دارای رنگ سفید است و دارای موادی است که نور خورشید را جذب و از اثرات مضر اشعه ماورا بنفش برای نفوذ و تأثیر بر خصوصیات آب ذخیره شده جلوگیری می کنند. در این مخازن امکان هیچ گونه ترک خوردگی، لرزیدن یا از بین رفتن خصوصیات فیزیکی در طی زمان وجود ندارد.
لایه داخلی از مواد خالص و پایداری ساخته شده که اطمینان حاصل می کند آب در تماس با مخزن آلوده نمی شود و برای ذخیره کاملاً ایمن است. لایه میانی عایق است که باعث کاهش حرارت آب می شود و اختلاف دمای ۲۰ درجه را با محیط بیرون حفظ می کند. آنها بهترین و با کیفیت ترین مخازن با بالاترین مقاومت و طولانی ترین دوام هستند. آنها از تمام مواردی که در بالا ذکر شد گرانترین هستند اما به دلیل کیفیت بسیار عالی که دارند، ارزشش را دارد.

مخزن مناسب شما
همانطور که می بینید، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است مخزن پلاستیکی آب پلی اتیلن بهترین انتخاب برای شما باشد.
با این حال، صرف نظر از اینکه شما چه نوع مخزن پلی اتیلن را نصب می کنید، با سوال از کارشناسان ما در شرکت سازه های آبی با برند پیورآکوا مطمئن شوید که مخزن مناسب برای نیازها و بودجه خود را انتخاب می کنید.

پلی اتیلن: ماده ی ایده آل سیستم ذخیره سازی برای اسیدهای غیر آلی و بازها
مخازن پلی اتیلن با ضخامت مناسب برای ذخیره اسیدهای غیر آلی و بازها مانند هیپوکلریت سدیم، اسید سولفوریک، فوریک اسید، پلیمرها و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر که معمولاً در تصفیه آب و فاضلاب و بسیاری از فرآیندهای صنعتی استفاده می شوند، ایده آل اند. حمل، نصب و نگهداری مخازن پلی اتیلن آسان است، و نیز علاوه بر دوام بالا، بسیار مقرون به صرفه اند.

بیایید نگاهی بیندازیم که برای کدام مواد شیمیایی و چرا پلی اتیلن محصول ذخیره سازی مناسبی نیست.

مواد شیمیایی با نقطه اشتعال پایین
مواد شیمیایی فرار با نقطه اشتعال کم، دارای نقطه اشتعال ۱۴۰ درجه فارنهایت یا کمتر نباید در مخازن پلی اتیلن نگهداری شوند. ذخیره این نوع مواد شیمیایی مانند بنزین یا زایلن در این نوع مخزن ها خطرناک است. از آنجا که پلی اتیلن نارساناست، نمی تواند الکتریسیته ساکن تولید شده در داخل مخزن را به زمین انتقال دهد، و در صورتی که حاوی مواد قابل اشتعال باشد ممکن است خطر جدی ایجاد شود. در چنین مواردی مخزن ذخیره مواد شیمیایی تقویت شده از جنس استنلس استیل یا پلاستیک فایبرگلاس (FRP) گزینه های ذخیره سازی ایمن تری خواهند بود.

ترکیبات شیمیایی مشابه پلی اتیلن
مواد مرکب مبتنی بر هیدروکربن ترکیب شیمیایی مشابه پلی اتیلن دارند. مواد شیمیایی مانند بنزین، نفت سفید، الکل، متانول و الکل ایزوپروپیل می توانند به طور بالقوه در مخازن پلی اتیلن نفوذ کرده و از طریق شروع به نشت کردن کنند. حلالها همچنین می توانند پلی اتیلن را تخریب یا نرم کنند و بر عملکرد و دوام مخزن اثر مخرب داشته باشند. در این موارد، مخازن ذخیره سازی فایبرگلاس یا فولاد ضد زنگ گزینه های هوشمندانه تری هستند.

مزایا

کیفیت آب، هزینه، رنگ، وزن و سهولت نصب از موارد مهم فروش بالای مخازن آب پلی اتیلن است. این مخازن نسبتاً ارزان هستند، طیف وسیعی از رنگ ها را دارند، برای نگهداری آب با کیفیتی در حد اعلای نوشیدن طراحی شده اند، سبک اند و نصب آنها ساده است. همچنین برخی از مدل ها همچنین برای نصب در زیر زمین تقویت شده اند! همه این موارد آنها را به گزینه ای متنوع و متناسب با طیف وسیعی از محل ها و نیازها تبدیل کرده است.

 
فیلتر نانو فیلتراسیون - قیمت فیلتر های اسمز معکوس
فروش ویژه انواع آب شیرین کن
02186122469
از بروز ترین اخبار مطلع شوید

به خبرنامه هفتگی ما بپیوندید

بروز ترین اخبار و تکنولوژی های تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب

دسته بندی مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *