main logo

سر فصل مطالب

مخازن استیل

مخزن استیل یکی از مقاوم ترین مخزن های فلزی در برابر زنگ زدگی و خوردگی در جهت ساخت بدنه از متریال استیل می باشد. قیمت مخزن استیل به تجهیزات تصفیه آب صنعتی مانند الکتروموتور، انواع مبدل حرارتی و …. وابسته می باشد. مخازن استیل تانکرهایی از جنس استیل ضد زنگ ( با رده هایی مختلفی چون ۳۰۴، ۳۰۹ ، ۳۱۶ و …. ) که معمولا به صورت استوانه عمودی، افقی و یا مکعبی جهت نگهداری سیالات و در ظرفیت های تا ۱۰۰۰۰ لیتر با قیمت های متنوع توسط سازنده تولید می شوند.

مخزن استیل - قیمت مخزن استیل
پیورآکوا تولید و عرضه کننده انواع مخازن استیل

طراحی و سفارشی سازی مخزن استیل

مخازن آب از جنس استیل باید اقدامات پیشگیرانه کاملی در برابر خوردگی داشته باشند. در طراحی مخازن استیل شرایط استفاده، حجم مخزن، شکل مخزن، قطر و ارتفاع و نوع کف مخزن (تخت ، مقعر ، مخروطی) ، فضای موجود در محل نصب و بسیاری مسایل دیگری که از نظر سفارش دهنده مهم هستند، مورد توجه می باشند.

طراحی و سفارشی سازی مخزن استیل
طراحی مخزن استیل توسط شرکت پیورآکوا

شکل ظاهری مخزن استیل

انواع مخزن استیل

این مخزن ها با کاربرد گسترده در انواع مختلف موجودند. در دسته بندی مخازن استیل مورد استفاده در صنعت آب می توان این محصول را در دو دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

دسته بندی مخازن استیل بر اساس جداره

سه نوع جداره برای این مخازن قابل تعریف است: تک جداره، دوجداره، سه جداره یا پروسس تانک. در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت.
تک جداره:
مخازن تک جداره استیل یکی از پر مصرف ترین نوع این محصول می باشد. این مخازن تا ظرفیت های بالای ۱۵۰ متر مکعب قابل تولید می باشند. جنس ورق مخازن تک جداره با توجه به نیاز کارفرما تعیین و تولید می شود.

دوجداره:
مخزن استیل دو جداره دسته دیگری از مخازن استیل می باشند که در ظرفیت های گوناگون قابل تولید است. علت اضافه شدن جداره دوم این است که امکان قرار گرفتن تجهیزات خاص مورد نظر مصرف کننده در میان جداره اول و دوم ممکن می شود.

سه جداره یا پروسس تانک:
حرفه ترین نوع مخزن استیل، پروسس تانک یا مخزن سه جداره می باشد که مانند سایر انواع مخازن استیل، از گرید های مختلف استیل بسته به نیاز پروژه قابل تولید می باشد. یکی از اصلی ترین موارد کاربرد مخازن استیل سه جداره در صنایع لبنی می باشد.

قیمت مخزن استیل - ساخت مخزن استیل - سازنده مخازن استیل
قیمت مخزن دوجداره استیل

دسته بندی مخزن استیل بر اساس جنس ورق

طبق تعریف کلی استیل یک آلیاژ آهنی است که در ترکیبات آن باید حداقل ۱۰درصد کروم وجود داشته باشد.
معمولا مواد تشکیل دهنده استیل و ترکیب درصد آنها به شرح زیر است. البته این میزان با توجه به نوع ورق تا حدودی تغییر می کند.

 •  کربن : ۰۸/۰ درصد
 • منگنز : ۲ درصد
 • فسفر : ۰۸/۰ درصد
 • سولفور : ۰۸/۰ درصد
 • سیلیسیوم : ۱ درصد
 • کروم : ۱۸ الی ۲۰ درصد
 • نیکل : ۸ الی ۱۰ درصد

انواع پرکاربرد ورق های استیل

 • ورق ۳۰۴
 • ورق ۳۱۶
 • ورق ۳۰۷

فرآیند تولید مخزن استیل

ساخت مخازن استیل فرآیندی تخصصی است که با استفاده از دستگاه و ابزارآلات دقیق صورت می پذیرد. مرحله اول در خط تولید نوشتن طرح اولیه مخزن با بهره گیری از نرم افزارهای برنامه نویسی است. در مرحله طراحی نوع ورق استیل، ضخامت ورق و… مشخص می شود.


در ادامه ورق استیل ضد زنگ را توسط دستگاه براکت و گیوتین برش می زنند و اگر مخزن از نوع گرد یا استوانه ای باشد نورد کاری می شود. بعد از این مرحله نوبت به ساخت بدنه می رسد و سپس قطعات مخزن استیل به هم جوش داده می شوند.


بعد از مونتاژ و جوشکاری مخزن با دستگاه پولیش به طور دقیق پولیش می شود تا ناهمواری ها از بین بروند و مخزن سطحی یکنواخت داشته باشد.


یکی از موارد در تولید مخزن استیل‎ توجه به قسمت های داخلی مخزن و نصب قسمت تخلیه و اتصالات مربوط به شستشو می باشد که به اصطلاح به آن CIP می گویند. به گونه ای که پس از تخلیه مواد مورد استفاده در شستشو هیچ اثری از آنها در مخزن باقی نماند. به همین منظور نصب تجهیزات اضافی مانند نردبان و سایر ملزومات در مخزن انجام می شود.

کاربرد مخازن استیل

مخازن از جنس استیل کاربردهای گوناگونی دارند اما بیشتر آنها در سه دسته اصلی قرار می گیرند:
مواد شیمیایی:
یکی از محبوب ترین موارد استفاده مخازن ذخیره سازی از جنس استیل، ذخیره سازی مواد شیمیایی است. زیرا در برابر خوردگی و سوراخ شدن که می تواند منجر به خرابی آن شود، مقاوم است.
خوراک:
خوراک دام یکی از فراوان ترین مواد مورد استفاده روزانه است. دو جنبه اصلی مخازن استیل برای خوراک، نحوه پر شدن مخازن و نحوه تخلیه آن ها است. مخزن سفارشی مناسب محصولی ایده آل متناسب با شرایط مصرف کننده است.
آب:
آبیاری، صنایع تصفیه آب، تولیدات صنعتی، بخش های خدماتی مانند آتش نشانی نیاز به آب آماده دارند. برای این کاربردها، می توان خروجی مخروطی برای مخازن استیل طراحی کرد تا از تخلیه سریع و کامل آب اطمینان حاصل شود

استانداردها و عوامل مهم در طراحی مخازن استیل

مخزن استیل - سانده مخازن استیل
طراح و سازنده مخازن استیل

چرا از مخازن استیل در تصفیه آب استفاده می شود؟

بیش از سی سال است که از مخازن استیل در تصفیه، ذخیره سازی و توزیع آب آشامیدنی استفاده می شود. امروزه این استفاده رو به افزایش است و فواید استفاده از این مخازن برای جامعه و صنعت در کیفیت بهتر آب و کاهش اثرات زیست محیطی و در عین حال هزینه کمتر است.
مقاومت عالی در برابر خوردگی مخازن استیل در صورت استفاده صحیح از جمله این مزایا است. هیچ خوردگی عمومی وجود ندارد و بنابراین نیازی به پوشش محافظتی، یا هرگونه کنترل شیمیایی آب ( به جز تصفیه معمول و طبیعی ) یا هر نوع سیستم محافظت در برابر خوردگی نیست. انتخاب صحیح مخزن و نحوه استفاده مناسب، خطر هرگونه خوردگی موضعی را به حداقل می رساند. بنابراین عملاً هیچ آلودگی آب در تماس با مخازن استیل وجود ندارد و طول عمر تجهیزات به مدت طولانی ادامه خواهد داشت.

مزایای ساخت مخزن استیل

خلوص آب:
ثابت شده است که مخازن استیل باعث ثابت ماندن درجه خلوص آب می شوند. در آزمایشاتی که بخشی از یک پروژه تحقیقاتی در اروپا بوده است نشان داده شد: از آنجایی که مقادیر کروم و نیکل در مخازن استیل کمتر از ۵٪ حداکثر مجاز تعیین شده در دستورالعمل آب آشامیدنی است، کمیته سازمان بازرسی آب نتیجه گرفت که “… استفاده از محصولات ساخته شده از درجه های مشخص شده استیل در مخازن آب برای استفاده غیر قابل اعتراض است.”

ماندگاری:
مقاومت در برابر خوردگی مخازن استیل ضد زنگ بدان معنی است که نه تنها در استفاده های صنعتی بدون نیاز به تعویض به مدت طولانی دوام می آورند، بلکه به تعمیر و نگهداری کمی نیز نیاز دارند، بنابراین باعث کاهش هزینه های جاری می شوند. به علاوه، این مخازن در پایان عمر هم هنوز ارزش دارند و به همین دلیل فروخته و کاملا بازیافت می شوند. از آنجا که خوردگی عمومی وجود ندارد، هیچ نشانی از خوردگی رسوب بر روی سطوح داخلی وجود ندارد که باعث کاهش سوراخ شدن شود. به نوبه خود، این بدان معناست که خصوصیات اولیه سیستم آسیب نخواهند دید. دوام مخازن استیل ضد زنگ به این معنی است که استفاده از آنها می تواند به نفع مصرف کننده، صنعت و محیط زیست باشد.

هزینه نصب پایین:
شکل های گوناگون، استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و وزن سبک مخازن استیل آنها را برای استفاده های صنعتی گزینه مناسب کرده است. این امر منجر به حمل و نقل ارزان به محل مورد نظر و نصب آسان بدون نیاز به تجهیزات بالا برنده سنگین می شود.

مخزن استیل - ساخت مخزن استیل - سازنده مخازن استیل -
تولید کننده انواع لوله استیل در تصفیه آب صنعتی

عوامل موثر در قیمت مخازن استیل

 

به طور کلی فاکتور های دخیل در قیمت مخزن استیل به شرح زیر خواهد بود:

 • قیمت روز ورق استیل
 • ظرفیت مخزن
 • تک جداره یا دو جداره بودن
 • ضخامت بدنه
 • وجود تجهیزات جانبی
فیلتر نانو فیلتراسیون - قیمت فیلتر های اسمز معکوس
فروش ویژه انواع آب شیرین کن
02186122469
از بروز ترین اخبار مطلع شوید

به خبرنامه هفتگی ما بپیوندید

بروز ترین اخبار و تکنولوژی های تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب

دسته بندی مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *