شرکت پیورآکوآ

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

آب شیرین کن صنعتی یا آب شیرین کن اسمز معکوس به اختصار آب شیرین کن RO نیز شناخته می شود که عمل نمک زدایی را انجام می دهد. به آب شیرین کن هایی با ظرفیت تصفیه 6 تا 3000 متر مکعب در شبانه روز آب شیرین کن صنعتی و به آب شیرین کن هایی با ظرفیت نمک زدایی 3 تا 6 متر مکعب ، آب شیرین کن نیمه صنعتی گفته می شود.

آب شیرین کن صنعتی از روش های مختلف بهره می گیرد تا ناخالصی های معدنی را با کمک نمک زدایی از بین ببرند. در صنایعی که در چرخه تولید آب مصرف می شود پس از تجزیه و تحلیل دقیق منبع آب و نیاز های حفاظتی، سیستم های آب شیرین کن مدولار یا دستگاه آب شیرین کن نصب می شوند تا دستگاه ها در برابر خوردگی، ساییدگی و … محافظت شوند. 

برای دریافت مشاوره پیش از خرید، دریافت پروپوزال، مشخصات و لیست تعرفه دستگاه آب شیرین کن با شماره 02186122469 در تماس باشید. 

تجهیزات دستگاه آب شیرین کن پیورآکوا

خرید دستگاه آب شیرین کن مناسب به عوامل مختلفی مانند میزان TDS، آب مورد استفاده در صنایع بستگی دارد. آب شیرین کن RO  که محبوب ترین نوع دستگاه نمک زدایی است می تواند مزه تلخی و شوری و کل جامدات محلول در آب را با کیفیت مناسبی کاهش دهد. دستگاه تصفیه آب RO به دلیل نمک زدایی آب با کیفیت مطلوب و طبق استاندارد ها مورد تایید متخصص ها است. لذا آب تصفیه شده با آب شیرین کن برای مصرف در مرغداری ها، پرورش شتر مرغ و دامداری، استخر های پرورش ماهی و مصارف صنعتی مانند دیگ بخار یا بویلر ها و برج خنک کننده کاربرد دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده قیمت دستگاه آب شیرین کن به تجهیزات و قطعاتی سیستم های خورشیدی، RO ، دریایی…، ظرفیت دستگاه و محیط بستگی دارد.

 • سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر کارتریجی
 • غشا نیمه تراوا
 • پمپ فشار قوی
 • پکیج تزریق شامل پمپ تزریق
 • پکیج تزریق سود کاستیک و اسید شامل پمپ تزریق و مخزن
 • شاسی استقرار
 • تابلوی توزیع قدرت
 • سیستم CIP

آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس RO

در آب شیرین کن صنعتی یا دستگاه آب شیرین کن RO تمایل به مهاجرت آب شیرین به سمت آب شور بیشتر می باشد. عملکرد اصلی این دستگاه تبدیل آب شور با TDS بالا به آب بدون نمک می باشد.

با توجه به معضل کم آبی در داخل کشور شرکت سازه های آبی پیور آکوا توانسته است که با کمک سرمایه های ملی، تجهیزات و تکنولوژی های روز دنیا به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کننده و تامین کننده ی آب شیرین کن RO باشد. وجود آلودگی های متنوعی از قبیل انواع جامدات معلق، یون ها، فلزات سنگین، نمک ها، گازها و … استفاده از آب شیرین کن را ضروری کرده است.

سیستم تصفیه آب صنعتی پیورآکوا
دستگاه آب شیرین کن صنعتی شرکت سازه های آبی پیورآکوا

اهمیت استفاده از دستگاه آب شیرین کن

در جوامع امروزی با توجه به مشکلات بسیار در صنعت و زندگی روزانه انسان ها، کمبود آب شیرین یکی از بزرگترین معضلات و محدودیت ها می باشد. این گونه معضلات به جز آب شرب در کشاورزی، مواد بهداشتی، تولید دارو و صنعت به چشم میخورد. در کنار کم آبی، آب دریا نیز منبع بزرگی برای تولید آب می باشد که به دلیل حجم بالایی از نمک و املاح غیر قابل استفاده بوده و به کمک آب شیرین کن دریایی می توان آب های شور را به چرخه طبیعت بازگرداند. آب شیرین کن RO، 99.6% از املاح موجود در آب دریا را حذف و به آب شیرین و خالص تبدیل می کند.

 1. بیمارستان ها و آزمایشگاه : شستشوی تجهیزات با آب تصفیه شده، کاهش سطح آلاینده های برای بیماران دیالیزی
 2. پرورش دام و طیور : مواد غذایی به صورت محلول وارد بدن مرغ و سایر دام و طیور شده و در صورت آلوده بودن آب بیماری هایی ایجاد می شود.
 3. استخر شنا: استفاده از آب تصفیه کن RO برای حذف جامدات معلق و جلوگیری از تشکیل رسوب در استخر
 4. تصفیه آب دیگ بخار یا بویلر: جلوگیری از تشکیل رسوب و خوردگی در مخزن و پایپ، افزایش عملکرد برای تولید بخار
 5. کارخانه های تامین آب آشامیدنی : تولید آب با کیفیت مطلوب مناسب شرب
 6. آب شیرین کن کشاورزی و گلخانه ها : برای جلوگیری از ورود سموم موجود در افت کش ها و کود ها این آب ها تصفیه می شود.
فناوری پارامتر کیفی مصرف انرژی مزایا محدودیت ها
RO همراه با مواد شیمیایی برای سختی گیری یون های مربوط به سختی و TDS - فناوری به روز، میزان بالای حذف یون های سختی تولید بالای پساب شور و مشکلات دفع آن
الکترودیالیز ED و الکترودیالیز معکوس EDR یون های سختی و TDS 3.9 kWh/m3 برای تصفیه آب با TDS 7000 mg/L و 7 الی 8 kWh/m3 برای تصفیه شورابه حاصل از RO پس از منکر زدایی آب لب شور موثر برای شورابه ها با میزان سیلیس بالا حدود بالاتر برای شاخص اشباع کربنات کلسیم (3<) و رسوب گچ در مقایسه با RO هزینه انرژی همراه با بالا رفتن TDS افزایش می یابد گرفتگی آلی غشا میتواند ایجاد مشکل کرده و نیاز به پیش تصفیه بیشتر باشد
آب شیرین کن حرارتی، تقطیر چند مرحله ای MED و  فشرده سازی بخار VC TDS 7-25 kWh/m3 مصرف میزان انرژی پایین تر در مقایسه با فرآیندهای حرارتی معمول هزینه سرمایه گذاری بالا

مراحل تصفیه در دستگاه اب‌شیرین‌کن صنعتی

واحد پیش تصفیه اب‌شیرین‌کن صنعتی

 آلودگی موجود در آب ها متنوع و زیاد هستند و برای حفظ سلامت سیستم، بخشی از این آلاینده ها باید قبل از ورود به دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی از آب حذف شوند. این عملیات باعث افزایش کارایی و کیفیت دستگاه‌آب‌شیرین کن RO صنعتی و همچنین افزایش زمان کار ممبران های مورد استفاده می شود. از جمله این آلودگی ها می توان به ذرات معلق، گاز ها و فلزات سمی اشاره کرد که در مرحله پیش تصفیه توسط واحد فیلتر شنی، ‌فیلتر کربنی و یا فیلتر های حذف کننده رسوب مانند فیلتر کاتریجی، از آب حذف می شوند

مراحل پیش تصفیه آب فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلترهای رسوب گیر
واحد تزریق اسید، آنتی اسکالانت و مواد احیاکننده اختیاری
سیستم گندزدایی آب ازن ژنراتور، نور فرابنفش لامپ یو وی
دبی بر اساس نیاز مصرف کننده
کیفیت آب ورودی TDS<6000ppm
تعداد فیلتر های اسمز معکوس متناسب با طراحی
دمای عملیاتی TDS<6000ppm
میزان بازیابی آب ورودی متناسب با طراحی
میزان حذف نمک ها و یون ها 98%<

انتخاب پمپ های فشار بالا

جامدات معلق،‌ بو، مزه، کلر و …. در مرحله اول توسط فیلتر های شنی و فیلتر های کربنی حذف شدند اما هنوز هم آب مملو از یون ها و نمک های محلول معدنی است. برای حذف این املاح معدنی باید از خود دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی کمک گرفت. برای راه اندازی سیستم کار دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی،‌ باید ابتدا فشار زیادی، بسیار بیشتر از فشار اسمزی، در سیستم ایجاد کرد. برای ایجاد این فشار در دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی، از پمپ های فشار بالای طبقاتی و یا در برخی موارد،‌ پیستونی استفاده می شود. میزان آلودگی آب، کیفیت آب ورودی و خروجی مورد نیاز،‌ دبی آب و …. بر انتخاب نوع پمپ موثر هستند. نوع پمپ مورد استفاده بر قیمت دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی، تاثیر به سزایی دارد.

گند زدایی آب خروجی

پس از اینکه آب تصفیه شد از شر املاح معدنی موجود در آب خلاص شدیم، نوبت به از بین برد میکروارگانیسم های عامل بیماری می رسد که طی روش مورد استفاده در دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی حذف نشده اند. در این مرحله با استفاده از کلرزنی،‌ ازون زنی و اشعه فرابنفش می توان ویروس ها،‌باکتری ها و …. را از بین برد و در نهایت آب خروجی مطلوبی برای سیستم های حساس تهیه کرد.

ممبران های آب شیرین کن 

در این مرحله است که هر مقداری یون معدنی و نمک معدنی محلول در آب است حذف می شود. فشار زیاد مخالف فشار اسمزی توسط پمپ های مورد استفاده در مرحله قبل ایجاد شده و این فشار به تصفیه آب کمک می کند. یون ها در یک طرف غشا نیمه تراوا که غلظت آن ها زیاد تر است باقی می مانند و آب خالص از غشا عبور کرده و وارد بخش بعدی می شود. غشا ها به گونه ای طراحی شده اند که املاح با قطر زیاد تر از آب از آن ها عبور نکنند. انتخاب فیلتر مناسب برای دستگاه آب شیرین کن RO صنعتی، راندمان و کارایی کار را افزایش داده و همچنین می تواند میزان تولید پساب را کاهش دهد. لازم به ذکر است که قیمت ممبران دستگاه آب شیرین کن مهمترین عامل تعیین کننده قیمت دستگاه اب شیرین کن است. شرکت پیور آکوا در دستگاه های آب شیرین کن خود از ممبران های اب شیرین کن برند Filmtec و Hydranautics استفاده مینماید و به صورت مجزا در بازار عرضه مینماید.

قیمت ممبران آب شیرین کن بسیار رقابتی بوده و کارفرمای محترم میتوانند با تماس با کارشناسان شرکت پیور آکوا از قیمت بروز ممبران های آب شیرین کن لب شور و دریایی با خبر شوند. 

کاربرد دستگاه تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف

نکته مهم در رابطه با آب شیرین کن صنعتی این است که جلوی رسوب کردن این املاح و نمک ها در تجهیزات را می گیرد و اجازه نمی دهد تا دستگاه ها و لوله ها با گرفتگی، دچار مشکل و کاهش راندمان و کارایی شوند. روش مورد استفاده در اکثر آب شیرین کن ها برای تصفیه آب صنعتی،‌ روش اسمز معکوس است. آب شیرین کن اسمز معکوس می تواند تمامی املاح موجود در آب را تصفیه کند و آبی بدون املاح و نمک های معدنی در اختیار صنایع قرار دهد.

آب شیرین کن RO صنعتی - تصفیه آب صنعتی

  در صورت نیاز به هرگونه مشاوره خرید و استعلام قیمت پکیج آب شیرین کن با شماره 02686122469 تماس حاصل فرمایید، کارشناسان ما در گروه سازه های آبی پیورآکوا، با افتخار در خدمت شما خواهند بود.

نمک زدایی با دستگاه آب‌شیرین‌کن (روش اسمز معکوس)

اسمز معکوس (RO) یا آب شیرین کن صنعتی یک فرآیند تصفیه آب است که با استفاده از غشایی نیمه نفوذ پذیر یا همان نیمه تراوا، یون ها و مولکول های ناخواسته و ذرات بزرگتر را از آب آشامیدنی حذف می کند در اسمز معکوس، فشار اسمزی باید کنترل شود و برای این کار باید به سیستم فشار اعمال شود تا بر فشار اسمزی غلبه کند و در نهایت فرآیند اسمز معکوس صورت گیرد. اسمز معکوس می تواند انواع مختلفی از مواد شیمیایی محلول و معلق و همچنین گونه های بیولوژیکی (اصولاً باکتری ها) را از آب حذف کند و همچنین می تواند در فرآیند های صنعتی و در تولید آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه املاح از سمتی که غلظت آنها زیاد است، دقیقا برعکس اسمز، به سمتی که غلظت آن ها کمتر است،‌ وارد می شوند و دیگر نمی توانند به مایع اصلی باز گردند.

آب شیرین کن r0 - سیستم اسمز معکوس

طرز کار دستگاه آب‌شیرین‌کن

در فرآیند اسمز معمولی، حلال به طور طبیعی از مایع با غلظت املاح کم (پتانسیل آب بالا)، از طریق یک غشا، به مایعی با غلظت املاح بالا (پتانسیل کم آب) منتقل می شود. نیروی محرکه حرکت حلال، کاهش انرژی آزاد سیستم است. وقتی اختلاف غلظت حلال در دو طرف غشا کاهش می یابد فشار اسمزی ایجاد می شود زیرا حلال به محلول غلیظ تری می رود. اعمال فشار خارجی برای برگشت جریان طبیعی حلال خالص، اسمز معکوس است. این فرآیند مشابه سایر کاربردهای فن آوری غشا membrane است. پس فشار مورد استفاده دقیقا فشار مخالف اسمزی است تا فرآیند را معکوس کند.

به منظور حجم آلودگی آب، افزایش طول عمر غشای اسمز معکوس و با توجه به نوع آب و میزان املاح موجود در آن ممکن است نیاز به پیش تصفیه باشد که برای این منظور از دستگاه های مختلف از قبیل اولترافیلتراسیون، فیلتر کربنی و فیلتر شنی و… استفاده می گردد.

 • ورود آب شور با املاح بسیار به دستگاه آب شیرین کن
 • انتقال آب شور به شیرین به کمک پمپ فشار
 • در مسیر عبور آب شور به شیرین، غشای نیمه تراوا با منافذ بسیار کوچک قرار گرفته و مانع از عبور املاح به بخش آب شیرین خواهد شد
 • شستشوی فیلتر و غشای نیمه تراوا با روش بک واش و مواد شیمایی و …

صنایع متداول مصرف کننده آب شیرین کن

انواع آب شیرین کن صنعتی بسته به نوع آب ورودی به دستگاه و نوع آب خروجی از آن تقسیم بندی می شوند. انواع آب شیرین کن صنعتی به شرح زیر است:

 • آب شیرین کن برای گلخانه ها
 • آب شیرین کن برای مرغداری ها 
 • آب شیرین کن های دریایی
 • آب شیرین کن برای بیمارستان ها
سیستم تصفیه آب صنعتی پیورآکوا
دستگاه آب شیرین کن صنعتی شرکت سازه های آبی پیورآکوا

طراحی آب شیرین کن صنعتی پیورآکوا

دستگاه های آب شیرین کن صنعتی از روش های مختلف بهره می گیرند تا ناخالصی های معدنی را با کمک آب شیرین کن صنعتی از بین ببرند. پس از تجزیه و تحلیل دقیق منبع آب و نیاز های حفاظتی، سیستم های آب شیرین کن مدولار در کارخانجات شما نصب می شوند و از کل سیستم شما در برابر خوردگی، ساییدگی و… محافظت می کند. آب شیرین کن های صنعتی طراحی های مدولار دارند و به عنوان یک راه حل منحصر به فرد با مشخصات سایت و پروژه سازگار می شوند.

فناوری غشایی آب شیرین کن

طراحی سیستم: تأسیسات آب شیرین کن صنعتی یک سیستم کامل است که دارای ورودی آب نیازمند تصفیه و لوله های تخلیه جداگانه برای کنسانتره و نفوذ است. داده های لوله های ورودی و خروجی باید همیشه با تصفیه آب، فشار آب تغذیه و احتباس نمک مقایسه شود. طراحی سیستم آب شیرین کن اسمز معکوس RO به گونه ای است که بتواند با کمترین فشار ممکن در غشا نصب شده و با کمترین هزینه های نصب و حداکثر بازیابی و احتباس نمک کار کند و آب را شیرین کند. بازیابی تأسیسات آب شیرین کن صنعتی برای آب شور حدود 85٪ است. این امر به میزان حلالیت مواد جامد معلق موجود در منبع آب بستگی دارد. در طی نمک زدایی آب دریا توسط آب شیرین کن صنعتی بازیابی چهل تا پنجاه درصد مطلوب است. بازیابی آب شیرین کن صنعتی آب دریا به فشار اسمزی آب مورد استفاده و انواع غشای اعمال شده در طی فرآیند نمک زدایی آب شیرین کن صنعتی بستگی دارد. قیمت دستگاه های آب شیرین کن دریایی و لب شور به عومل گوناگونی مرتبط است که برای استعلام میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید. 

روند کلی: یک سیستم آب شیرین کن صنعتی غشایی معمولاً برای انجاک یک فرآیند مداوم تصفیه آب طراحی می شود. می توان برای یک فرآیند مداوم انتخاب کرد ، زیرا شرایط فرآیند ، مانند جریان آب تغذیه و جریان نفوذ ، مداوم است. سیستم های آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس نیز همین طور است. آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس همچنین برای شرکت در یک فرآیند مداوم با جریان نفوذ مداوم و بازیابی سیستم که به طور مداوم طراحی شده است، می باشد. تغییرات دمای آب و درجه رسوب آب مورد استفاده، با تنظیم فشار خلاف فشار اسمزی جبران می شود.

 • ورود آب شور با املاح بسیار به دستگاه آب شیرین کن
 • انتقال آب شور به شیرین به کمک پمپ فشار
 • در مسیر عبور آب شور به شیرین، غشای نیمه تراوا با منافذ بسیار کوچک قرار گرفته و مانع از عبور املاح به بخش آب شیرین خواهد شد
 • شستشوی فیلتر و غشای نیمه تراوا با روش بک واش و مواد شیمایی و …

شرکت سازه های آبی پیورآکوا بزرگترین تولید کنندگان و تامین کنندگان تجهیزات آب شیرین کن های صنعتی برای آب های سطحی، خورشیدی، دریایی می باشد. 02686122469

قیمت دستگاه ازن ژنراتور ​| ۱۴۰۲/۰۳/۱۸