شرکت پیورآکوآ

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

دسته بندی‌

نانو فیلتراسیون NF روش تصفیه آب صنعتی

سر فصل مطالب

نانو فیلتراسیون NF یکی از روش های متداول در تصفیه آب بر اساس غشای نیمه تراوا و در مقایسه با روش اولترافیلتراسیون بهتر و از روش اسمز معکوس پایین تر می باشد. پکیج تصفیه آب صنعتی به روش نانوفیلتراسیون، متشکل از ممبران با شکل و ساختارهای متنوع و مقرون به صرفه بودن نسبت به قیمت اسمز معکوس بسیار مورد استفاده می‌باشد.

نانو فیلتراسیون NF چیست؟

نانوفیلتراسیون روش تصفیه آب به کمک جریان فشار الکتریکی از غشای نیمه تراوا با منافذی حدود ۰.۰۰۱ میکرون عبور می کند. با عبور جریان آب تمامی ذرات بیش از یک نانو جدا شده و مابقی یون های مفید برای بدن انسان مفید می‌باشد. فیلتر داخلی در سیستم پکیج تصفیه آب به روش نانوفیلتراسیون دارای دو لایه می‌باشد که یک لایه برای حفظ دستگاه در برابر فشار و لایه دوم مواد زائد را از آب جدا می‌کند.

تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون
تصفیه آب به روش نانو فیلتراسیون

کاربرد سیستم نانوفیلتراسیون

یک فیلتر نانو فیلتراسیون دارای منافذی در حدود ۱ تا ۱۰ نانومتر است. در این روش تقریباً همه ویروس ها، بیشتر مواد آلی طبیعی و طیف وسیعی از نمک ها از آب حذف می شوند. نانو فیلتراسیون یون های دو ظرفیتی را که باعث سخت شدن آب می شوند از آن حذف می کند، به همین جهت از این روش اغلب برای نرم کردن آب سخت استفاده می شود. سایر کاربرد های نانو فیلتراسیون عبارتند از: حذف سموم دفع آفات از آبهای زیرزمینی، حذف فلزات سنگین از فاضلاب، حذف رنگ آب، بازیافت فاضلاب در لباسشویی ها، تصفیه پساب‌های صنعتی و کشاورزی و حذف نیترات ها، پيش ‌تصفيه سيستم اسمز معكوس، تصفیه آب مورد استفاده در کارخانه ها که برای خنک کردن دستگاه‌ها بکار می روند.

مطلب پیشنهادی: اولترافیلتراسیون در تصفیه آب

روش کار تصفیه آب با نانو فیلتراسیون

روش کار تصفیه آب با کمک تکنولوژی NF شباهت بسیاری با تصفیه آب به روش اسمز معکوس دارد. اسمز یک پدیده طبیعی است که همیشه مواد با درجه شوری پایین به سمت شوری بیشتر جذب میشوند. در تصفیه آب به روش اسمز معکوس و NF عکس این روال در نظر گرفته شده و با فشار آب با درجه شوری بیشتر را به سمت کمتر هدایت می کند.

نحوه عملکرد دستگاه های نانوفیلتراسیون

انتشار: انتشار مولکول به دلیل اختلاف غلظت انجام می‌شود.
همرفت: جابه‌جایی ذرات و املاح همراه با جریان صورت می‌پذیرد. مانند فیلتراسیون در منافذ با اندازه بزرگ‌تر.
انتقال الکتریکی: جذب یا دفع املاح ناشی از بارهای داخل و کنار غشا.
سازوکارهای جلوگیری از انتقال مواد در نانوفیلتراسیون پیچیده‌تر از سایر روش ها هستند. بیشتر سیستم‌های تصفیه آب تنها براساس اندازه ذرات عمل می‌کنند؛ اما در مقیاس‌های کوچک‌تر که در نانوفیلتراسیون با آن‌ها سر و کار داریم، باید تأثیرات بار سطحی بر روی املاح باردار کوچک و هم‌چنین تأثیرات هیدراسیون را در نظر تأثیر گرفت چرا که مولکول‌ها در محلول توسط مولکول‌های آب اطراف پوشانده شده‌اند.

سازوکارهای نفوذپذیری انتخابی به ‌شدت از اندازه منافذ غشا، گرانروی حلال، ضخامت غشا، نفوذپذیری مواد حل‌شونده، دمای محلول، پی اچ محلول و ثابت دی‌الکتریک غشا تأثیر می‌پذیرند. چگونگی توزیع و پراکندگی اندازه منافذ نیز مهم است.

قیمت نانو فیلتراسیون NF

طراحی و تولید دستگاه نانوفیلتراسیون پیور آکوا طبق نیاز پروژه ساخته می شود و اندازه و ابعاد مشخصی ندارد. لذا به طور دقیق و ثابت نمی توان نرخ و قیمت مشخصی را برای آنها ارائه داد. تجهیزات و قطعات مورد نیاز در این دستگاه به صورت وارداتی می باشد که تحت تاثیر قیمت ارز بوده و نوسانات برآن تاثیرگذار است.

برای استعلام قیمت، دریافت پروپوزال و مشاوره رایگان جهت تصفیه آب صنعتی و آب شیرین کن صنعتی می توانید با کارشناسان پیورآکوا تماس حاصل نمایید.

تصفیه با روش NF در صنایع دارویی و مواد غذایی

در صنعت مواد غذایی و داروسازی آب با درجه خلوص متفاوت نیاز میباشد. با توجه به این که در این صنایع نباز به آب با خلوص بالا می باشد، روش نانو NF بهترین انتخاب می باشد.

کاربرد نانو فیلتراسیون در صنعت تصفیه آب

 • سختی‌گیری آب
 • تصفیه فاضلاب شهری
 • تصفیه آب
 • پیش تصفیه آب دریا
 • حذفNOM از آب‌های سطحی
 • حذف EDC / PPCP ها از آب‌های طبیعی و فاضلاب
 • حذف DOC و سموم دفع آفات از آب‌های سطحی و فاضلاب
 • حذف یون نیترات از آب‌های طبیعی
 • حذف فلزات سنگین از فاضلاب صنعتی
 • حذف سولفات
 • شیرین کردن دو مرحله‌ای
 • مینرال‌زدایی جزئی آب
 • محلول شستشوی بدن (شوری نزدیک به ۹ گرم در لیتر)
 • حذف آفت کش ها از جمله آترازین، سیمازین، دیورن و ایزوپرتورن
 • حذف ترکیبات آلی فرار مانند مشتقات کلردار آلی سبک مانند کلروفرم، تری کلرواتیلن و تتراکلرواتیلن
 • حذف محصولات جانبی حاصل از واکنش گندزدا با ترکیبات آلی آب از جمله هالومتان ها
 • حذف کاتیون ها و سختی
 • حذف کروم (VI)، اورانیم، آرسنیک
 • حذف آنیون ها
 • حذف پاتوژن ها

ساخت و اصلاح خواص غشای نانوفيلتراسيون

در طی فرآیندهای صنعتی از نانو فیلتراسیون برای حذف اجزای خاص مانند عوامل رنگ زا استفاده می شود. نانو فیلتراسیون فرایندی مربوط به فشار است که طی آن غشاها بر اساس اندازه مولکول، باعث جداسازی می شوند. این غشاها اغلب دو لایه هستند. لایه های نازک و فشرده سبب جداسازی و لایه های محافظ باعث حفاظت سیستم در برابر فشار می شوند. غشاها دارای شکل های گوناگونی چون صفحه ای، مارپیچی، لوله ای و فیبری هستند. از این روش عمدتا برای حذف مواد آلی مانند آلاینده های ریز و یون های چند ظرفیتی استفاده می شود.
غشاهای نانو فیلتراسیون قادر به حذف یونهای دو ظرفیتی بزرگ مانند سولفات کلسیم هستند، در حالی که اجازه عبور یونهای تک ظرفیتی کوچک مفید مانند کلرید سدیم را می دهند. اسمز معکوس علاوه بر مواد معدنی و ذرات مضر، تعدادی از مواد معدنی سالم را نیز از آب خارج می کند. حذف این مواد معدنی، از جمله کلسیم و منیزیم، می تواند آب را ناسالم کند، به خصوص برای افرادی که رژیم غذایی ناکافی دارند و کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند، زیرا از طریق آب می تواند این مواد معدنی ضروری می تواند تأمین شوند. از دیگر مزایای استفاده از روش نانو فیلتراسیون می توان به کاهش هزینه های انرژی و سرمایه اشاره کرد.
نانوفیلتراسیون فرآیند تصفیه تحت فشاری مابین اسمز معکوس و اولترا فیلتراسیون است. در اولترا فیلتراسیون فشار از نانو فیلتراسیون کمتر و اندازه حفرات فیلترها بزرگتر است در نتیجه مقدار آلاینده ها نسبت به حد مجاز بالاتر بوده و از این منظر روش نانو فیلتراسیون از مزایای بالاتری برخوردار است.

روش نانو فیلتراسیون - گروه سازه های آبی پیورآکوا
روش نانو فیلتراسیون

شرکت سازه های آبی با برند پیورآکوا، بهترین و با کیفیت ترین انواع آب شیرین کن ها را با روش های مختلف و قیمت های مختلف برای فروش ارائه می کند. برای راهنمای خرید مطالعه ” قیمت آب شیرین کن ” توصیه می شود. در صورت نیاز می توانید با مشاوران شرکت تصفیه آب پیورآکوا تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *