main logo

سر فصل مطالب

فیلتر کربنی (کربن اکتیو) از رایج ترین روش های تصفیه آب و فاضلاب می باشد که بر اساس کار پایه جذب مواد آلی موجود در آب توسط کربن های فعال می باشد. یکی از اصلی ترین وظایف در در فیلترهای کربن فعال شده رفع کدورت، بو و طعم آب می باشد. به همین خاطر در انواع سیستم های تصفیه آب صنعتی، خانگی، استخرها و … کاربرد دارد. گروه سازه های آبی پیورآکوا توانسته با استفاده از سرمایه انسانی خود و تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخت فیلتر کربنی به صورت اختصاصی داشته باشد.

فیلتر کربنی (Carbon filter) چیست؟

جهت حذف مواد آلی در آب و یا فاضلاب های تصفیه شده روش های متفاوت شیمیایی و فیزیکی وجود دارد. و با توجه به نیاز سیستم تصفیه انتخاب می شود. یکی از روش های تصفیه آب استفاده از فیلتر کربنی (بستر کربن فعال) می باشد. تمامی مواد آلی در آب یا پساب تصفیه شده ساختاری کربنی دارند، کربن فعال (بر اساس اصول شیمیایی) بهترین ماده جاذب برای این قبیل مواد است.
مواد آلی دارای چگالی کمتر از آب هستند و طی این فرآیند سیالات از بالای مخزن آب وارد می شوند. گرانول های کربن فعال در مخزن با سیال در تماس بوده و به طریقه جذب مواد آلی در سیال را جذب می کنند. دلیل اصلی جذب مواد آلی توسط فیلتر کربنی ایجاد پیوند دوقطبی در لحظه ای که مواد جامد در آب با سطوح بیرونی فیلتر ایجاد می کند.

قیمت  فیلتر کربنی (بستر کربن فعال) در تصفیه آب صنعتی
فیلتر کربنی (بستر کربن فعال) در تصفیه آب صنعتی

روش تصفیه آب با فیلتر کربن اکتیو

ساختار کلی دستگاه های تصفیه آب با فیلتر های کربن اکتیو شامل یک مخزن، شیر ورودی، سیلیس، کربن اکتیو و شیر خروجی می باشد. جنس بدنه فیلتر از جنس استیل، با رنگ FRP یا اپوکسی سلخته می شود. آب دارای PH خنثی وارد مخزن شده و با عبور از لایه های کربنی مواد آلی را از دست داده و بعد از عبور از سیلیس مواد جامد نیز حذف شده و آبی زلال و بدون بو از شیر خروجی به مخزن منتقل می شود.

گندزدایی آب (ضدعفونی آب)
تصفیه آب صنعتی به کمک فیلتر کربنی

فیلتر کربنی در تصفیه آب آشامیدنی

رنگ تیره آب نشان از موجود مواد آلی است که محیط رشد میکروب و باکتری را فراهم میکند. این آب به شدت برای سلامت انسان مضر است. تصفیه آب به روش فیلتر کربنی باعث بهبود رنگ و طعم آب بعد از عبور از فیلتر ذغالی می شود. مزیت این فیلترها این است که نیازی به مواد ضدعفونی کننده نیست و علاوه براین، کلر موجود در آب نیز حذف می گردد.

تصفیه آب استخر

یکی از بهترین راهکارها در تمیز کردن آب استخر استفاده از دستگاه تصفیه آب با روش فیلتر کربنی و فیلتر شنی میباشد. استفاده مداوم از آب استخر باعث تغییر رنگ، بو و رشد میکروب ها می شود. استفاده از این فیلترها بسیار مقرون به صرفه تر از سایر روش ها می باشد و نیاز به مواد گندزدا کمتر می شود.

انواع فیلتر کربنی

انواع فیلتر های کربنی فرایند فعال سازی شیمیایی فعال سازی کربن فعال فیلتر کربنی با مواد شیمیایی، به این صورت است:
این روش با استفاده از اسید های قوی و حرارت متوسط، انجام می شود. یکی از محبوب ترین مواد شیمیایی که در فعال سازی مورد استفاده قرار می گیرد، اسید فسفریک است. البته کلرید روی هم هنوز توسط برخی از تولید کنندگان استفاده می شود. اما اسید فسفریک هم بهتر است و هم ارزان تر. البته این اسید می تواند به محیط زیست آسیب زیادی نیز وارد کند.

  • فیلتر کربنی دانه ای (Granular Activated Carbon)
  • فیلتر کربن اکتیو پودری (Powdered Active Carbon)
  • فیلتر کربنی بلاک (Active Carbon Filter Block)

فیلتر کربنی دانه ای

فیلتر کربنی دانه ای یا گرانول (GAC) یا همان فیلتر کربن شنی همان طور که از نامش مشخص است، تصفیه آب را با دانه های ریز مانند شن و با جنس کربن را انجام میدهد.

فیلتر اکتیو کربن پودری

فیلتر پودری دارای میزان زیادی سطح تماس با قطرات آب و توانایی جذب مواد آلی و رفع رنگ و بو و طعم آب در آن بیشتر از دیگر فیلترها دارد.

فیلتر بلاک کربنی

فیلترهای کربنی بلاک با توجه به بزرگ بودن اندازه و ابعاد کربن قدرت جذب کمتری داشته اما در حذف مواد معلق موجود در آب می تواند بهتر از دو مورد قبل عمل کند. نوع GAC و PAC در دستگاه های تصفیه آب استفاده میشود.

پیش تصفیه اسمز معکوس

جهت افزایش کارایی و بهبود سیستم تصفیه آب اسمز معکوس، نیاز به یک مرحله پیش تصفیه لازم می باشد. نصب فیلترهای کربنی در مرحله پیش تصفیه RO گام بزرگی برای حذف مواد آلی و کلر موجود در آن می باشد که باعث میشود طول عمر فیلترهای اسمز معکوس افزایش پیدا کند.

قیمت فیلتر کربن فعال شده

برای خرید دستگاه فیلتر کربنی، علاوه بر کیفیت و کارایی مسئله قیمت فیلتر کربنی نیز بی تاثیر نیست. از فاکتورهای موثر در قیمت فیلتر کربنی می توان به ابعاد، برند، جنس بدنه و … اشاره نمود.

برای اطلاع از قیمت فیلتر کربنی تولید شده توسط سازه های آبی پیور آکوا با شماره ۸۶۱۲۲۴۶۹-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

فرآیند فعال سازی حرارتی

یکی از رایج ترین فرایند های فعال سازی کربن فعال در طی سالهای اخیر، فرایند فعال سازی حرارتی است. در این روش ابتدا با دمای تقریبا ۱۰۵ درجه سانتی گراد، فرایند خشک شدن جاذب رخ می دهد. پس از آن کربن فعال در یک محیط بی اثر همچون آرگون یا نیتروژن قرار گرفته و در دمای بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ درجه سلسیوس، گرم می شود.
این فرایند در اصل به منظور از بین بردن و شکستن پیوند های برقرار شده بین مواد و کربن فعال صورت می گیرد. در هر چرخه فعال سازی کربن فعال مورد استفاده در فیلتر کربنی به روش حرارتی، بین ۰.۵ تا ۵ درصد از کربن فعال، از بین می رود. که با توجه به این مسئله، لازم است فیلتر کربنی مجددا شارژ گردد.

فیلتر کربن فعال
فیلتر کربن فعال

فیلتر کربنی به چه صورت کار می کند؟

این فیلتر ها که از کربن فعال ساخته شده اسند، باید در معرض اکسیژن قرار گیرند تا منافذ زیادی به دست آورند. از فیلتر های کربنی می تواند جهت یک عملکرد خوب از یک بستر استفاده کرد. هر گرانول کربن، سطح فعال زیادی فراهم می نماید، و با عبور آب از بستر حاوی گرانول، بخشی از آلاینده ها خود را به راحتی از دست می دهد.
این نکته را بهتر است در نظر داشته باشید که کربن های فعال موجود در Carbon filtering نمی توانند همه آلاینده های موجود در مایع را حذف کنند. زیرا این گستره در انها محدود است. فیلتر کربنی تنها می تواند در از بین بردن مواد معدنی، طعم و بو، نمک ها، مواد آلی فرار، رسوب، کلر و ترکیبات (VOC) موثر باشد.

فیلتر کردن از بستر فیلتر کربنی

با روش بستر کربن فعال ناخالصی های موجود در اب های مختلف، با استفاده از یک فرایند جذب از مایع خارج میشود. فیلتر های کربن بر اساس قدرت جذب کار می کنند.که در آن آلاینده های موجود در گاز یا مایع، در حفره های این فیلتر به دام می افتند. در نهایت نیز گاز یا مایع فیلتر شده، نسبت به سال های اولیه درصد کمتری آلاینده خواهد داشت. این بستر از گرانول های کربن بسیاری ساخته شده، و هر یک از آنها متخلخل می باشند.
در نتیجه این میزان تخلخل زیاد، میزان جذب آلاینده ها را در سطح خاصی بالا می برد. مساحت سطح هر گرم کربن فعال که در فیلتر کربنی استفاده شده است، ۳۰۰۰ متر مربع می باشد. از این دستگاه فیلتر کربن معمولا برای تصفیه آب، فراوری گاز صنعتی و فیلتر هوا استفاده می شود.
برای مثال می توانیم بگوییم حذف سولفید هیدروژن از بیوگاز و سیلوکسان ها با این دستگاه انجام می شود. علاوه بر آن در کاربرد های دیگری همچون فیلتر های سیگار، ماسک های تنفسی، تصفیه نیشکر، EVAP در اتومبیل ها و بازیابی فلزات گران بها همچون طلا نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
در زمان فیلتر کردن آب، استفاده از فیلتر کربنی می تواند به از بین بردن ذرات رسوب همچون ترکیبات آلی فرار(VOC)، طعم و بوی بد، و از بین بردن کلر در آب کمک کند. البته این مسئله را در نظر داشته باشید که استفاده از این فیلتر برای از بین بردن مواد معدنی، مواد معدنی محلول در بدن و نمک ها موثر نمی باشد.
ذرات معمولی که با استفاده از فیلتر کربنی حذف می شوند، دارای اندازه ای بین ۰.۵ تا ۵۰ میکرومتر هستند. از این رو کارایی این فیلتر نه تنها به اندازه ذرات موجود در آب وابسته است، بلکه به سرعت جریان سیال نیز بستگی زیادی دارد.

فیلتر کربنی
فیلتر نانو فیلتراسیون - قیمت فیلتر های اسمز معکوس
فروش ویژه انواع آب شیرین کن
02186122469
از بروز ترین اخبار مطلع شوید

به خبرنامه هفتگی ما بپیوندید

بروز ترین اخبار و تکنولوژی های تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب

دسته بندی مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *