شرکت پیورآکوآ

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

گندزدایی آب چیست؟

ضدعفونی کردن آب یا همان گندزدایی آب بعد از تصفیه فیزیکی، شیمایی و بیولوژیکی از مهم ترین مراحل می باشد. به کمک تجهیزات تصفیه آب صنعتی در هر مرحله از تصفیه مواد آلی، معدنی و فلزات سنگین از بین می روند و بر میکروارگانیسم های بیماری زا موجود در آب تاثیری ندارد. بعد از تصفیه فاضلاب شیمایی گندزدایی آب امری ضروری می باشد. گروه سازه های آبی پیور آکوا به کمک تجهیزات تصفیه آب مانند دستگاه ازن ژنراتور، دستگاه اشعه فرابنفش و … ضدعفونی آب را انجام میدهد.

هدف از ضدعفونی کردن آب شرب

گندزدایی آب در واقع باعث غیر فعال سازی، حذف باکتری و میکروارگانیسم های بیماری زا از آب می باشد. به کمک ضدعفونی کردن آب میکروارگانیسم‌ها غیر فعال شده و تولید مثل و رشد این باکتری‌ها از بین می‌رود. فرآیند گندزدایی به از بین بردن قارچ‌‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌ها و … منجر می‌شود. و اگر این فرآیند در آب آشامیدنی صورت نگیرد باعث ایجاد بیماری می‌شود. طی این فرآیند ضد عفونی آب، تمام میکروارگانیسم های موجود اعم از میکروارگانیسم های مضر و بی ضرر از بین می روند. در ضد عفونی آب بین این دو نوع میکروارگانیسم تفاوتی وجود ندارد.

تجهیزات گندزدایی آب

روش های ضد عفونی آب

ضدعفونی کردن آب به روش شیمیایی

برای ضدعفونی آب از مواد شیمایی (ضدعفونی کننده های آب) مختلفی کمک گرفته می‌شود که این فرآیند به روش شیمایی ضدعفونی آب معروف است. در واقع از بین بردن میکروارگانیسم هایی را که اشعه فرابنفش، حرارت و …. که روش های فیزیکی هستند، انجام می دهند را، افزودن این مواد شیمیایی انجام می دهد.

ضدعفونی کننده شیمیایی آب

 • کلر (Cl2)
 • دی اکسید کلر (ClO2)
 • هیپوکلریت (OCl-)
 • ازن (O3)
 • هالوژن ها: برم (Br2) ، ید (I)
 • کلرید برم (BrCl)
 • فلزات: مس (Cu+2 ) ، نقره (+Ag )
 • پتاسیم پرمنگنات (KMnO4)
 • فنول ها
 • الکل ها
 • نمکهای آمونیوم کوارتز
 • آب اکسیژنه
 • چندین اسید و باز

 

ضدعفونی کننده شیمیایی آب

ضدعفونی کردن آب به روش فیزیکی

در فرآیند تصفیه آب صنعتی با عوامل بیماری زا و جهش زا به منظور جایگزین کردن روش های مناسب به روش تجاری در حال مطالعه و بررسی می باشد. این دسته روش های ضدعفونی کردن آب توسط اصول فیزیکی مانند اشعه ماوراء بنفش، اولترافیلتراسیون، اسمز معکوس، حرارت و … استفاده می شود.

ضدعفونی کننده فیزیکی آب

 • ضدعفونی کننده فیزیکی آب

  • اشعه ماورا بنفش یا همان اشعه (UV)
  • تشعشع الکترونیکی
  • اشعه گاما
  • حرارت
  • گرما

معیارهای بهترین روش ضدعفونی آب

روش های ضدعفونی کننده آب شیمایی و فیزیکی نمی تواند بر تمامی آلاینده‌‌ها تاثیر یکسان داشته باشد. به همین دلیل چند عامل مهم در انتخاب روش های گندزدایی آب وجود دارد که عبارت اند از:

1.نوع میکروارگانیسم های بیماری زا و میکروب ها
2.دما
3.میزان PH آب
4.میزان و حجم سلول های بیماری زا
5.میزان بودجه برای گندزدایی آب

ضد عفونی فیزیکی آب
ضد عفونی کننده فیزیکی آب

ضدعفونی کردن آب با ازن

از رایج ترین روش های گندزدایی آب استخر و آب آشامیدنی می توان به گاز ازن اشاره نمود. این گاز از سه اتم تشکیل شده و دارای خاصیت اکسید کنندگی بالا می‌باشد. گاز اوزون مانند کلرر ناپایدار نیست. با توجه به اینکه گاز ازن همانند کلر سرطان زا نمی باشد و ناپایداری بالای ازن و تبدیل شدن آن به اکسیژن پس از ورود به آب و نداشتن ترکیبات جانبی و مضر، از این گاز برای گند زدایی آب استفاده میشود. تاثیر گاز اوزون 25 بار بیشتر از کلر است و با توجه به قدرت ضدعفونی کنندگی، اکسیدکنندگی و لخته سازی تاثیر بیشتر بر تبدیل COD، BOD ، حذف BOD و کاهش بو در آب ایجاد می کند.

ضدعفونی کردن آب با دستگاه ازن ژنراتور

استفاده از گاز ازن و دستگاه ازن ژنراتور برای ضدعفونی آب و از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و همچنین حذف آهن و منگنز از آب روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. ازن ژنراتور یا همان ازن ساز دستگاهی است که از سه روش تخلیه الکتریکی کرونا، تابش اشعه های UV و الکترولیز آب با خلوص بالا بری تولید ازن استفاده می شود.

گندزدایی آب با روش اشعه فرابنفش (UV)

یکی از روش های رایج در گندزدای آب استفاده از اشعه UV می باشد که در باعث می شود روند رشد باکتری ها کمتر شده و از منابع آب حذف شود. برای تابش از لامپ های مخصوص UV استفاده می شود.
اهمیت استفاده از اشعه فرابنفش در حذف عوامل بیماری زا در آب
 • عدم تاثیر منفی بر نحوه و رشد از بین بردن باکتری ها کمک اشعه ماورابنفش با تغییر در دما و PH آب
 • سرعت پایین گند زدایی با UV
 • به جز لامپ های UV می توان از نور خورشید نیز به عنوان یک منبع طبیعی برای انتقال اشعه ماورابنفش به آب های موجود در تصفیه خانه ها روباز استفاده نمود.
 
تصفیه آب - پیورآکوا - سیستم تصفیه آب صنعتی
تصفیه آب صنعتی پیورآکوا

مکانیسم ضدعفونی آب

ضدعفونی آب معمولاً با خوردگی دیواره سلولی در اندامهای میکروارگانیسم ها یا تغییر در نفوذپذیری سلولی ، پروتوپلاسم یا فعالیت آنزیمی (به دلیل تغییرات ساختاری در آنزیم ها) با استفاده از ضدعفونی کننده های آب انجام می شود. این ناهنجاری ها در فعالیت سلولی از تکثیر میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند. ضدعفونی آب میکروارگانیسم ها را از بین می برد. ضد عفونی کننده های آب اکسیدان های قوی هستند و همچنین مواد آلی موجود در آب را از بین می برند و باعث کمبود مواد مغذی می شوند که به رشد میکروارگانیسم ها کمک می کند.

water disinfection-ضد عفونی آب
water disinfection

ضد عفونی آب برج های خنک کننده​

برج های خنک کننده می توانند به صورت آنلاین یا آفلاین ضدعفونی شوند. روش آنلاین فقط در حین کار برج خنک کننده انجام می شود و فقط ضد عفونی شیمیایی است. روش آفلاین شامل خاموش کردن برج خنک کننده و ضد عفونی فیزیکی آن علاوه بر ضد عفونی با مواد شیمیایی است. ضد عفونی و تمیز کردن آفلاین کامل و دقیق تر است اما گران است و خطرات جدی را به همراه دارد. اگر چه روش آنلاین به نظافت فیزیکی برج خنک کننده نمی پردازد، اما در از بین بردن لژیونلا موثر است و بسیار ایمن تر، ارزان تر و سریع تر است. همچنین خورندگی کمتری ایجاد می کند. یک ضد عفونی آب معمول آنلاین اساساً به حفظ غلظت کلر آزاد تقریباً 5 قسمت در میلیون (ppm) به مدت حداقل 6 ساعت انجام می شود.

انواع ضدعفونی کننده ها

در محیط ضدعفونی آب، بسیاری از مواد به صورت عنصری و یا ترکیباتی مانند پراکسید هیدروژن و اسید پراستیک استفاده می‌شود. این مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن، یدوفور ها، ارتو-فتال الدهید، اسید استیک، فنولیک ها، الکل ها، فرمالدئید، ترکیبات کلر و پرکلرات، گلوتار آلدئید و ترکیبات آمونیوم هستند. در بیشتر موارد، یک محصول خاص برای یک هدف خاص طراحی شده است و باید به روش خاصی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین ، استفاده کنندگان از محصولات ضدعفونی کننده آب باید برچسب های ثبت شده روی ضدعفونی کننده های آب را به دقت بخوانند تا مطمئن شوند که محصول مناسب برای عملیات مورد نظر انتخاب شده و سپس به طور موثر مورد استفاده قرار می گیرد.

گندزدایی آب (ضدعفونی آب)
گندزدایی آب (ضدعفونی آب)


خطرات ناشی از مواد شیمایی در گندزدایی آب 

 

استفاده ی نادرست از مواد شیمیایی برای ضدعفونی کردن مانند فرمالدئید، گلوتار آلدئید و کلر  می تواند هزینه های بیش از حد و صدمات غیر قابل جبران در پی داشته باشد. برای جلوگیری از بیماری های متعدد کارکنان در محیط هایی که مواد ضدعفونی آب استفاده می شود، تمهیداتی از قبیل تهویه مناسب، استفاده از دستکش و … انجام می گیرد. 

مواد ضد عفونی کننده آب مواد شیمیایی هستند که برای غیرفعال کردن یا از بین بردن میکروارگانیسم ها طراحی شده اند تا جایی که کاملاً بی اثر هستند. استفاده از ضدعفونی کننده های آب لزوماً همه میکروارگانیسم ها، به ویژه اسپورهای مقاوم باکتری ها را از بین نمی برد. اثر ضدعفونی کننده های آب کمتر از سایر روش های ضدعفونی آب است. روشهای ضدعفونی آب می تواند یک فرایند فیزیکی یا شیمیایی باشد که انواع میکروارگانیسم ها را از بین می برد. مواد ضدعفونی کننده به طور کلی از سایر عوامل ضد باکتریایی مانند آنتی بیوتیک ها که میکروارگانیسم های بدن را از بین می برند و مواد ضدعفونی کننده که میکروارگانیسم های موجود در بافت زنده را از بین می برند، متمایز می شوند. ضدعفونی کننده ها نیز با بیوسیدها متفاوت هستند. ضد عفونی کننده های آب با از بین بردن دیواره سلولی میکروب ها یا ایجاد اختلال در متابولیسم آنها عمل می کنند. همچنین نوعی ضدعفونی آب است و می توان آن را به عنوان روشی که به وسیله آن از روش های فیزیکی یا شیمیایی برای کاهش میزان میکروارگانیسم های بیماری زا در یک سطح استفاده می شود ، تعریف کرد.

 

تصفیه آب و فاضلاب
تصفیه آب و فاضلاب

فیلتر نانو فیلتراسیون - قیمت فیلتر های اسمز معکوس
فروش ویژه انواع آب شیرین کن
02186122469
از بروز ترین اخبار مطلع شوید

به خبرنامه هفتگی ما بپیوندید

بروز ترین اخبار و تکنولوژی های تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب

دسته بندی مطالب