شرکت پیورآکوآ

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

دسته بندی‌

تصفیه آب استخر

سر فصل مطالب

تصفیه آب استخر به دلیل وجود برخی ویروس های عفونی و باکتری ها برای سلامتی شناگران امری ضروری است. همچنین به دلیل وجود برخی ذرات کلوئیدی از قبیل جلبک ها و برخی مواد آرایشی و بهداشتی گاهی اوقات سبز و کدر می شود و روی کیفیت آن تاثیر منفی می گذارد. این آلاینده ها از طریق دیگر شناگران و محیط های اطراف وارد آب می شود. بیشترین برخورد با آب استخر را پوست و مو دارد. همچنین پوست از حساس ترین نقاط بدن است و به صورت در هنگام برخورد با آلاینده ها به سرعت واکنش نشان می دهد.

هدف سیستم تصفیه آب استخر

مرطوب بودن استخر ها شرایط رشد جلبک ها و قارچ ها را فراهم می کند. علاوه بر این به دلیل ورود افراد مختلف مواد آرایشی بهداشتی زیادی وارد آب می شود. هر استخر شرایط خاص خودش را برای تصفیه دارد. برای مثال شرایط تصفیه استخر های خانگی و ویلایی با استخر های عمومی و استخر های روباز متفاوت است. در استخر های روباز امکان ورود شاخ و برگ در نتیجه تغییر میزان ph وجود دارد از همین رو نیازمند فرآیند های خاصی است. گاهی فقط فرایند های فیزیکی نمی تواند آبی با کیفیت مناسب تحویل دهد. برای همین انجام فرآیند های شیمیایی هم امری ضروری است.

روش های تصفیه آب

روش های مختلفی برای دستیابی به کیفیت بالای آب مورد استفاده قرار می گیرید. از جمله متداول ترین روش ها فیلتر دیسکی، فیلتر شنی، تصفیه شیمیایی (مانند لخته سازی و نرم شدن آب) و ضد عفونی کردن با کلر، ازن و اشعه ماوراء بنفش است. فن آوری های مختلف اغلب بسته به سطح آلاینده و کیفیت آب مورد نظر جهت ضدعفونی و گرفتن نتیجه بهتر ترکیب می شوند. امروزه متداول ترین روش گندزدایی آب های صنعتی، کلرزنی است. با این حال، کلرزنی با عوارضی بر سلامتی در بین شناگران همراه است.
به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴ مجله علمی دانش و فناوری محیط زیست مقاله ای را منتشر کرد که نشان می دهد از واکنش اسید اوریک، (و ترکیبات شیمیایی مشابه از مایعات بدن) و کلر، سیانوژن کلرید (CNCl) و تری کلروامین (NCl3) تشکیل شده است.

سیانوژن کلراید، تری کلروآمین، اوریک اسید
سیانوژن کلراید، تری کلروآمین، اوریک اسید

دستگاه ازن ژنراتور استخر

ازن ژنراتور استخر یکی از تجهیزات گندزدایی و ضدعفونی آب می‌باشد که امروزه در بسیاری از استخر های شنا از آن استفاده می شود. ازن در تصفیه آب به عنوان میکروب کش و عامل اکسید کننده می باشد که در بعضی استخر ها به تنهایی و گاهی به کمک کلر بعنوان مکمل سیستم تصفیه آب استخر استفاده می شود. به دلیل ناپایداری شدید ازن در آب همواره ازن باید در محل تولید و به آب تزریق شود. این دو ترکیب باعث سوزش مخاطی و آسیب تنفسی در شناگران می گردند و ممکن است مانع روند شنا کردن گردد. از دیگر فرآورده های جانبی شناخته شده از کلرزنی ، تری هالومتان ها (THM) را میتوان نام برد که این ترکیب نیز آسیب جدی در پی دارد.
استفاده از سایر ضد عفونی کننده ها نسبت به کلرزنی ، این اثرات کاهش می یابد. به عنوان مثال تصفیه با استفاده از ازن به همراه مقادیر بسیار کمی کلر، اثرات سوء بر سلامتی را کاهش می دهد.

مطالعه بیشتر
کاربردهای سیستم تبادل یونی

طراحی استاندارد برای تصفیه آب استخر شنا

سیستم های تصفیه آب از بخش ها و اجزای مختلفی تشکیل شده اند. هر کدام از این بخش ها فرآیند خاصی را دنبال می کند.

فیلتراسیون

فیلتراسیون معمولاً در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول آلاینده های بزرگتر مانند موها از بین می رود. مرحله دوم ذرات کوچک را حذف می کند.

ضدعفونی

ضدعفونی منجر به غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها و تجزیه شیمیایی مواد آلی می شود.این مهم به وسیله کلرزنی صورت می گیرد. تحقیقات اخیر نشان داه است که می توان با استفاده از گاز ازن و اشعه ماورابنفش نیز به این امر مهم دست یافت.

تصفیه با مواد شیمیایی

اغلب از روش شیمیایی برای نرم کردن آب (یعنی حذف یون های کلسیم و منیزیم) یا برای لخته سازی استفاده می شود.

کلرزنی

ترکیبات کلر مانند گاز کلر، هیپوکلریت سدیم (آب ژاول)، هیپوکلریت کلسیم ( گرانول)، دی اکسید کلرو … جهت تصفیه آب استفاده می شود. تمامی این ترکیبات خاصیت تولید کنندگی کلر آزاد در آب را دارند. این کلر آزاد معمولا به شکل یون هیپوکلریت ( OCl- ) و یا هیپوکلروز ( HOCl ) می باشد.

میزان کلر آزاد موجود در آب استخر می بایست طبق استاندارد های بهداشتی باشد و باعث ایجاد اسیب به شناگران نگردد. مطابق بیانیه سازمان بهداشت جهانی میزان کلر آزاد در استخرهای عمومی و نیمه عمومی نباید بیشتر از ۳ میلی گرم در لیتر باشد. بنابراین تصفیه آب استخر و افزودن آب تازه به سیستم در گردش کمک به بهبود کیفیت آب می کند.

ایزو سیانورات کلردار، اسید هیپوکلروز، گازکلر
ایزو سیانورات کلردار، اسید هیپوکلروز، گازکلر

ضدعفونی با اشعه ماورابنفش

اشعه ماوراء بنفش فناوری دیگری است که در تصفیه آب استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد. اشعه ماورابنفش لامپ UV با تخریب فیزیکی DNA میکروارگانیسم ها، ویروس ها و جلبک ها را غیر فعال می کند. اغلب به عنوان مکمل کلرزنی مورد استفاده قرار می گیرد که باعث کاهش مصرف کلر می شود.

مطالعه بیشتر
ازن ژنراتور تصفیه آب استخر شنا

ازن تراپی

ازن همانند ترکیبات کلر برای تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که گاز ازن گاز ناپایداری است امکان ذخیره سازی این گاز وجود ندارد و می بایست در محل تولید گردد. ازن با تحمیل ولتاژ زیاد در شکاف تخلیه دی الکتریک (Corona Discharge) که اتم های اکسیژن یونیزه شده و مولکول های ازن را تشکیل می دهد، تولید می شود. ازن ضدعفونی کننده ی بسیار قوی تری نسبت به کلر بوده و بلافاصله با آلاینده ها واکنش نشان می دهد و هیچ گونه محصول جانبی از خود بر جای نمی گذارد.
مکانیسم های اصلی ازن برای ضدعفونی کردن عبارتند از: تخریب دیواره های سلولی میکروارگانیسم ها، واکنش های اکسیداسیون رادیکالی، تجزیه اسیدهای نوکلئیک ( DNA و RNA ) و شکستگی پیوندهای ازت کربن ( که در اکثر ترکیبات آلی مانند پروتئین ها ضروری هستند ) است. دو عامل اصلی ،بر اثربخشی ضدعفونی ازن یعنی زمان تماس و غلظت ازن تأثیر دارند.

مولکول ازن در تصفیه آب استخر نقش مهمی ایفا می کند
مولکول ازن

فرآیند اوزوناسیون

فرآیند اوزوناسیون خود شامل پنج مرحله اصلی است ، آماده سازی گاز اکسیژن به عنوان منبع تغذیه ، تولید ازن ، تماس با ازن ، واکنش ازن و از بین بردن ازن مازاد

فرآیند ازناسیون یکی از بخش های تصفیه آب استخر
فرآیند ازناسیون

مقایسه سه روش ذکر شده جهت ضدعفونی :

معایبمزایاروش های ضدعفونی کردن
کلر باقیمانده با ترکیبات الی تشکیل ترکیبات سمی و سرطان زا می کند.
مصرف زیاد آب و انرژی
ماندن لاشه ی میکروارگانیسم ها در آب که خود منشا الودگی است
نیاز به افزودن مداوم
اثرات خوردگیزمان تماس طولانی
هزینه نصب نسبتاً کم است
ضد عفونی کننده نسبتاً مؤثر
کلرزنی
ایجاد کدورت عدم ایجاد باقی مانده ماندن لاشه ی میکروارگانیسم ها در آب که خود منشا الودگی استهزینه نصب نسبتاً کم است
نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیستزمان تماس اندک
ضدعفونی کردن با اشعه ماورا بنفش
هزینه نصب بالاضد عفونی کننده بسیار مؤثر هزینه عملیاتی کم سازگار با محیط زیست مقدار کلرزنی مورد نیاز را بسیار کاهش می دهد کارآیی آن وابسته به pH نیست هیچ محصول جانبی مضر باقی مانده ای ندارد مصرف آب را کاهش می دهد زمان تماس اندکازن تراپی
جدول مزایا و معایب هر سه روش کلرزنی، ضدعفونی کردن با اشعه ماوراء بنفش و ازن تراپی ذکر و قابلیت مقایسه کردن آنها به راحتی فراهم شده است .

مقایسه کارایی ضد عفونی کننده ها


براساس مقادیر CT برای ضد عفونی ویروس که توسط EPA تهیه شده است، مقایسه گرافیکی بین کلر، کلرامین، دی اکسید کلر و ازن انجام می شود. مقدار کم CT نشان دهنده ضد عفونی کننده کارآمد است.

مقایسه هزینه ضد عفونی کننده
بررسی در جهت هزینه عملیاتی استفاده از ازن و هیپوکلریت برای ضدعفونی یک استخر تجاری ۲۵ در ۲۵ متر که ۳۵۰ روز در سال کار میکند، انجام شده است. این بررسی شامل هزینه های خرید و نگهداری هیپوکلریت و همچنین هزینه برق مصرفی برای ژنراتور ازن به همراه منبع تامین کننده اکسیژن می باشد.

طراحی و تولید سیستم های تصفیه آب استخر

گروه پیورآکوا از موفق ترین ها و قدیمی ترین ها در زمینه تولید و عرضه سیستم های تصفیه آب استخر است که سالهاست در این زمینه سابقه درخشان دارد و سعی داشته است با تولید محصولاتی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت رضایت حداکثری مشتریان خود را جلب کند. گروه ما در زمینه طراحی و تولید فیلتر شنی، فیلتر کربنی، پکیج کلر زنی، ازن زنی و تجهیزات تصفیه استخر فعالیت دارد. برای ارتباط با ما می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *