شرکت پیورآکوآ

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

سیستم‌های آب شیرین کن و تصفیه فاضلاب

دسته بندی‌

سیستم آب شیرین کن - آب شیرین کن

سر فصل مطالب

فیلترهای ممبران از چندین لایه نازک یا ورق فیلم تشکیل شده اند که به هم فشرده شده و به صورت مارپیچ در اطراف یک لوله پلاستیکی پیچیده شده اند. مواد غشایی مواد نیمه تراوا یا نیمه تراوا هستند که از عبور آلاینده های شیمیایی، املاح نامطلوب ، ویروس ها و باکتری ها جلوگیری می کنند. غشاهای غشایی این قابلیت را دارند که املاح نامطلوب موجود در آب را تا ۰.۰۰۰۱ میکرون حذف کرده و آب تمیز و سالم را در اختیار ما قرار دهند.

نحوه عملکرد فیلتر ممبران

در طبیعت و رفتار طبیعی مولکول‌ها همیشه حلال از طریق یک غشای نیمه تراوا از قسمتی که محلول رقیق‌تر به قسمت غلیظ‌تر نفوذ می‌کند.

به طور مثال اگر در یک ظرف محلول غلیظ داشته باشیم (به عنوان مثال، آب نمک غلیظ) و از طرف دیگر، یک محلول رقیق (مانند آب مقطر) با یک غشاء نیمه نفوذپذیر بین آنها داشته باشید، در این صورت آب، که محلول است، به طور معمول از آب مقطر به آب نمک غلیظ می رود و بنابراین آب نمک غلیظ در اثر افزایش آب رقیق تر می شود و آب مقطر آب خود را از دست می دهد. این فرایند را اسمز یا نفوذپذیری می نامند.

 

انواع فیلتر ممبران 

چهار نوع مختلف ماژول اسمز معکوس وجود دارد که برای فرآیند های آب شیرین کن RO صنعتی، عمدتا فرآیند های نمک زدایی استفاده می شود. ماژول های اسمز معکوس به مدل های لوله ای، صفحه ای و قاب، مارپیچی و الیاف توخالی تقسیم می شوند.

غشا های لوله ای شکل

غشا های لوله ای، غشای خود پشتیبانی نیستند. آن ها در داخل یک لوله واقع شده اند و از نوع خاصی از مواد ساخته شده اند. این ماده لایه پشتیبان غشا است. از آن جا که محل غشای لوله ای درون لوله است، جریان در غشای لوله ای معمولاً از داخل است. علت اصلی این امر این است که اتصال غشا به لایه پشتیبانی بسیار ضعیف است.
غشای لوله ای حدود ۵ تا ۱۵ میلی متر قطر دارند. به دلیل اندازه سطح غشا، به احتمال زیاد اتصال غشا لوله ای رخ نمی دهد. یک ایراد غشای لوله ای این است که چگالی فیلتر در این غشا کم است، که منجر به تولید زیاد در هر واحد می شود.

غشاهای مویرگی
با غشا های مویرگی در آب شیرین کن RO صنعتی غشا به عنوان یک مانع انتخابی عمل می کند که به اندازه کافی قوی است تا در برابر فشار های وارد شده بر فیلتراسیون مقاومت کند. به همین دلیل، جریان از طریق غشا های مویرگی می تواند هم در داخل و هم در خارج باشد.
قطر غشای مویرگی بسیار کمتر از غشای لوله ای است، یعنی ۰.۵ تا ۵ میلی متر. به دلیل قطر کمتر احتمال اتصال با غشا مویرگی بسیار بیشتر است.چگالی بسته بندی و پکینگ بالای این فیلتر یک مزیت بسیار اساسی است.

غشا های الیاف توخالی
غشا های الیاف توخالی، غشا های با قطر زیر ۰.۱ μm هستند. در نتیجه، احتمال اتصال غشا الیاف توخالی بسیار زیاد است. از غشا الیاف تو خالی فقط می توان برای تصفیه آب حاوی ذرات جامد معلق در غلظت کم استفاده کرد. تراکم بسته غشای الیاف توخالی بسیار زیاد است. غشا های الیاف توخالی تقریباً همیشه فقط برای نانو فیلتراسیون و آب شیرین کن RO صنعتی استفاده می شوند.

مطالعه بیشتر
سیستم تصفیه آب صنعتی صنایع آرایشی و بهداشتی را چگونه انتخاب کنیم؟
سیستم اسمز معکوس -
فرآیند های آب شیرین کن RO صنعتی

غشا های مارپیچی
غشا های مارپیچی از دو لایه غشا تشکیل شده اند که روی پارچه جمع کننده نفوذ پذیر قرار می گیرد. این پوشش غشا به دور یک لایه نفوذ پذیر یا تراوا قرار گرفته است که در مرکز قرار دارد. این امر باعث می شود که چگالی بسته غشا بیشتر باشد. کانال عبور جریان در ارتفاع متوسط ​​قرار می گیرد، تا از متصل شدن غشا جلوگیری شود. غشا های مارپیچی فقط برای کاربرد های نانو فیلتراسیون و آب شیرین کن RO صنعتی استفاده می شوند.

غشاهای بالش شکل
غشا های تشکیل شده از صفحات تخت را غشای بالش شکل می نامند. نام غشای بالش شکل از شکل بالش مانند است که دو غشا هنگام بسته شدن در یک واحد غشایی دارند. درون “بالش” یک صفحه پشتیبانی وجود دارد که برای ساپورت بیشتر فیلتر ممبران استفاده می شود.
درون یک ماژول، چند بالش با فاصله مشخصی از یک دیگر قرار می گیرند که به محتوای جامد محلول فاضلاب بستگی دارد. آب از غشا های داخل و خارج جریان می یابد. هنگامی که تصفیه انجام می شود، آلاینده ها در فضای بین غشاها جمع می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آب شیرین کن صنعتی می توانید با متخصصان شرکت پیورآکوا تماس بگیرید تا نه تنها در مورد سیستم های آب شیرین کن صنعتی اطلاعات بیشتری دریافت کنید، بلکه بتوانید با توضیح شرایط موجود در صنعت نیازمند، بهترین و بهینه ترین انتخاب را برای خرید آب شیرین کن صنعتی داشته باشید.

سیستم آب شیرین کن RO صنعتی - اسمز معکوس
سیستم آب شیرین کن RO صنعتی

میکروفیلتراسیون

میکروفیلتراسیون به صورت آزادانه به عنوان یک فرآیند جداسازی غشایی با استفاده از غشا های با حفرات سایز میکرو اطلاق می شود. اندازه منافذ تقریباً ۰.۳ تا ۱۰ میکرون (۱ میکرون = ۰.۰۰۰۱ میلی متر) و فشار عملیاتی تقریباً ۱۰۰ تا ۴۰۰ کیلو پاسکال (۱۵ تا ۶۰ psi) است. مواد حذف شده توسط میکرو فیلتراسیون شامل شن و ماسه، سیلت، خاک رس، Giardia lamblia و Crypotosporidium، جلبک ها و برخی از باکتری ها و دیگر گونه ها است. میکرو فیلتراسیون مانعی مطلق برای ویروس ها نیست. به همین علت است که در کنار فرآیند میکروفیلتراسیون، از فرایند های ضدعفونی نیز استفاده می شود.

با این حال، هنگامی که پیش تصفیه اعمال می شود، افزایش حذف مواد آلی می تواند رخ دهد. MF می تواند به عنوان پیش تصفیه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس یا نانو فیلتراسیون برای کاهش احتمال رسوب استفاده شود. اسمز معکوس و نانوفیلتراسیون هم به طور سنتی برای نمک زدایی یا حذف سختی از آب های زیرزمینی استفاده می شده است.

میکروفیلتراسیون - آب شیرین کن
میکروفیلتراسیون در فرآیند جداسازی غشایی

اولترا فیلتراسیون

فیلتر های اولترافیلتراسیون دارای اندازه منافذ تقریباً ۰.۰۰۲ تا ۰.۱ میکرون است. (تقریباً ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دالتون) و فشار عملیاتی در این فرآیند تقریباً ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلو پاسکال است و تمام گونه های میکروبیولوژیکی حذف شده توسط MF (حذف جزئی) را حذف می کند.
از جمله مواد و ذراتی که این نوع از فیلتر ممبران ها حذف می کنند، باکتری ها و همچنین برخی ویروس ها، مواد آلاینده آلی و … است. برای گندزدایی آب در همین سیستم، می توان از روش های مختلفی استفاده کرد و این گندزدایی مانع از آلودگی آب در مرحله بعدی باشد و بنابراین گند زدایی برای تصفیه آب صنعتی توصیه می شود.

مطالعه بیشتر
ضرورت تصفیه آب استخر

مزایای اصلی واحد غشایی آب شیرین کن UF به شرح زیر است:
۱- فرایند های شفاف سازی و ضد عفونی معمول و عدم نیاز به مواد شیمیایی (منعقد کننده ، لخته کننده ، ضد عفونی کننده ، تنظیم pH)
۲- فیلتراسیون و حذف آلاینده های موجود در آب در مقایسه با فیلتراسیون عمقی

خرید فیلتر های اولترافیلتراسیون
فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون

نانو فیلتراسیون

غشا های نانو فیلتراسیون که در تصفیه آب صنعتی استفاده می شود، دارای منافذ با اندازه اسمی تقریباً ۰.۰۰۱ میکرون وبرش وزن ملکولی (MWCO) از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ دالتون هستند. عبور دادن آب از این منافذ غشای کوچکتر نیاز به فشار عملیاتی بالاتری نسبت به میکروفیلتراسیونMF یااولترافیلتراسیونUF دارد. فشار های عملیاتی معمولاً نزدیک به ۹۰psia) 600kPa) هستند و می توانند تا ۱۵۰psia) 1000kPa)) نیز برسند. این سیستم ها می توانند تقریباً همه کیست ها، باکتری ها ، ویروس ها و مواد هومیکی را از بین ببرند. اگر پس از مرحله فیلتراسیون واحد غشایی آب شیرین کن ، به آب باقی مانده ضدعفونی کننده اضافه شود، آن آب را از تشکیل محصولات جانبی ضدعفونی (disinfectant byproducts DBP) مصون می کنند. از آنجا که غشا های نانو فیلتراسیون می توانند قلیائیت را نیز از بین ببرند، آب حاصل از این فرآیند می تواند خورنده باشد و برای کاهش خورندگی ممکن است اقداماتی مانند ترکیب آب خام و آب محصول یا افزودن قلیا ئیت موثر باشد. نانو فیلتراسیون همچنین سختی آب را از بین می برد که باعث می شود غشا نانو فیلتراسیون در تصفیه آب صنعتی گاهی اوقات “غشای نرم کننده” نیز نامیده شود. آب سخت تصفیه شده توسط نانو فیلتراسیون برای جلوگیری از رسوب یون های سختی روی غشا نیاز به پیش تصفیه دارد. با این حال، انرژی بیشتری برای نانو فیلتراسیون نسبت به میکرو فیلتراسیون یا اولترافیلتراسیون مورد نیاز است.

انواع ممبران اسمز معکوس

ماژول های SW که برای تصفیه آب دریا مناسب و ماژول های BW برای آب های شور کاربرد دارند.

مزایای استفاده از فیلتر ممبران صنعتی

 • مقرون به صرفه بودن سیستم اسمز معکوس در مقایسه با سایر روش‌ها
 • کاهش مصرف انرژی در مقایسه با روشهای تقطیر
 • عدم عبور باکتری ، ویروس ها و مواد تب زا
 • امکان بازگرداندن فاضلاب تولیدی به محیط زیست
 • استفاده مجدد از آب در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس
 • دستگاه تصفیه آب صنعتی دارای استانداردهای بین المللی می باشد

6 دیدگاه دربارهٔ «فیلتر ممبران»

  1. سلام وقت بخیر
   آب شیرین کن های دریایی در ابعاد مختلف وجود دارد این تجهیزات بر اساس پدیده اسمز معکوس کار میکنند. با استفاده از پمپ های فشار قوی آب دریا از فشارهای نیمه تراوا عبور کرده و املاح شور و بقیه مواد عالی پشت غشا باقی می ماند.
   برای آشنایی بیشتر با انواع آب شیرین کن های صنعتی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید .
   https://pure-aqua.ir/services_category/reverse-osmosis/

  1. سلام وقت بخیر

   ۱. کلرزنی
   ۲. سیستم پیش تصفیه: فیلتر شنی و فیلتر کربنی
   ۳. جهت حذف ذرات استفاده از فیلتر میکرونی
   ۴. اسمز معکوس Ro
   ۵. پیشگیری از ایجاد رسوب درآب با تزریق آنتی اسکالانت
   برای آشنایی بیشتر با سیستم آب شیرین کن می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید:
   https://pure-aqua.ir/services_category/reverse-osmosis/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *